W Polsce z roku na rok rośnie popularność instalacji fotowoltaicznej. Mimo dużego zainteresowania jest to nadal nowe rozwiązanie, które budzi wiele wątpliwości wśród klientów. Jednym z powielanych mitów jest przekonanie, że panele najlepiej działają przy bardzo wysokich temperaturach. W naszym kraju efektywność paneli fotowoltaicznych stoi na wysokim poziomie. Czym różni się ich sprawność od wydajności?
Co to jest sprawność paneli fotowoltaicznych?
Sprawność paneli fotowoltaicznych to zdolność instalacji do przetworzenia promieni słonecznych w energię elektryczną. Im wyższą sprawność ma instalacja, tym lepszą wydajność, co oznacza lepsze efekty produktu. Na sprawność paneli wpływa wiele czynników: sposób montażu, materiał wykonania, jakość ogniw fotowoltaicznych, zastosowana technologia czy warunki atmosferyczne.
Co to jest wydajność paneli fotowoltaicznych?
Wydajność fotowoltaiki określa współczynnik wyprodukowanej przez panele energii. Na wydajność wpływa ich sprawność. Wydajność paneli fotowoltaicznych to zależność pomiędzy parametrami eksploatacyjnymi a poprawnością wykonania instalacji. Istnieje szereg czynników, które mogą obniżyć sprawność paneli i tym samym ich wydajność.
Panele fotowoltaiczne – co wpływa na ich wydajność?
Na żywotność paneli fotowoltaicznych ma wpływ wiele czynników. Jeśli spada sprawność ogniw fotowoltaicznych, to spada też wydajność. Na ich efektywność wpływa głównie materiał z jakiego są wykonane, ale nie tylko. Ogromny wpływ na wydajność instalacji mają warunki klimatyczne. Wbrew pozorom fotowoltaiki lubi słoneczne, ale chłodne dni. Zmienne warunki atmosferyczne, takie jak duże skoki temperatur czy opady mogą obniżać efektywność paneli słonecznych. Panele lubią stałą temperaturę i małe różnice, najlepiej pracują przy 25 stopniach C. Ważny jest kąt nachylenia, który należy dostosować do warunków naszego kraju. Panel fotowoltaiczny nie lubi zacienienia i zanieczyszczonego powietrza. Pamiętajmy, że wydajność i sprawność fotowoltaiki wpływa wiek paneli – z czasem ich używania moc spada.
Ile energii elektrycznej można uzyskać z fotowoltaiki?
Lepszy produkt, to sprawniejsza i wydajniejsza praca całej instalacji. To właśnie ma wpływ na wyprodukowaną energię elektryczną. Jeśli chcemy, aby ilość energii była optymalna, musimy pamiętać o jakości produktu, sposobu montażu i warunkach pogodowych. Ważna jest konserwacja i ochrona.