Artykuł sponsorowany.
Aby inwestycja mogła być oddana do użytku, po sfinalizowaniu prac budowlanych konieczne jest dopełnienie istotnych formalności. Ich dopilnowanie i sprawna realizacja mają kluczowe znaczenie, ponieważ w przeciwnym razie inwestor popełnia tzw. samowolę budowlaną i naraża się na groźne konsekwencje. O formie i rodzaju niezbędnych formalności decyduje głównie sam rodzaj obiektu. Zgodnie z przepisami, inwestycję można sfinalizować poprzez dostarczenie zawiadomienia o zakończeniu prac lub uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na jej użytkowanie.
Finalizacja prac budowlanych
O zakończeniu inwestycji i chęci przystąpienia do użytku należy powiadomić odpowiedni organ, którym jest nadzór budowlany. Decyzja o braku podstaw do sprzeciwu wydawana jest w ciągu 14 dni od momentu, gdy zawiadomienie zostanie dostarczone. Ten tryb postępowania funkcjonuje dla budynków, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy. Zezwolenie na użytkowanie jest niezbędne w przypadku inwestycji należących do określonych kategorii, definiowanych na podstawie art. 55 ust. 1 prawa budowlanego. Dotyczy to również legalizowanych samowoli budowlanych i obiektów, które znajdują się w trakcie budowy. W przypadku tych ostatnich uwzględniana jest potrzeba rozpoczęcia użytkowania jeszcze przed ukończeniem wszystkich robót. Wniosek powinien być złożony do powiatowego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.
Obowiązkowe kontrole
Aby inwestycja została sprawnie oddana do użytku, konieczne jest obowiązkowe przejście kontroli nadzoru budowlanego. W procesie tym odbywa się weryfikacja gotowego obiektu z projektem budowlanym, a także warunkami zawartymi w pozwoleniu na budowę. Kontrola przeprowadzana jest przez wyznaczony organ w terminie 21 dni od momentu dostarczenia wezwania, którym jest kompletny wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Inwestor otrzymuje powiadomienie i dokładnej dacie w czasie 7 dni od doręczenia dokumentu. Aby bezpiecznie i sprawnie przejść wszystkie etapy kontroli, warto wcześniej przeprowadzić sprzątanie po budowie. W procesie tym powinny być wyeliminowane wszelkie pozostałości po wykonanych pracach, najlepiej jak najszybciej po ich ukończeniu.
Sprzątanie po zakończeniu inwestycji
Sprzątanie po budowie wymaga przede wszystkim umiejętnej organizacji i koordynacji odpowiednich działań. Usługi w tym zakresie muszą być prowadzone w taki sposób, aby uniknąć przenoszenia zabrudzeń. Prace najczęściej rozpoczynają się od zastosowania metody czyszczenia na sucho, zwykle poprzez odkurzenie powierzchni. Praktycznym rozwiązaniem jest poziome czyszczenie po inwestycji, czyli począwszy od sufitu i górnych części infrastruktury oraz skończywszy na strefach dolnych. Zanieczyszczenia zbierane w ten sposób opadają na posadzkę, co usprawnia cały proces. Profesjonalne czyszczenie pobudowlane zawsze powinni realizować doświadczeni fachowcy. Takie usługi świadczy firma TETON clean, której pracownicy specjalizują się w alpinistyce przemysłowej, obsłudze ruchomych podestów czy praca wysokościowych. W kolejnych etapach odbywa się sprzątanie budowy metodą na moro, a więc z wykorzystaniem specjalnych środków chemicznych. Preparaty te muszą być odpowiednio dopasowane do dostępności powierzchni, a także zakresu realizowanych prac.
Wydatki związane z oddaniem inwestycji do użytku
Profesjonalne sprzątanie po budowach skutecznie przygotowuje inwestycję do użytku, a także wpływa na żywotność użytych materiałów oraz wygląd powierzchni i wykończeń. Prace z tym związane generują pewne koszty, o których decyduje przede wszystkim rodzaj nagromadzonych zanieczyszczeń oraz zakres niezbędnych działań do wykonania. Z tego też powodu sprzątanie po budowie cennik ma zwykle dość zróżnicowany. Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj materiałów użytych na etapie wznoszenia inwestycji. Innych procedur wymaga beton, a jeszcze innych drewno czy żywica. Samo czyszczenie po inwestycji zwykle zawiera w sobie kilka usług, co wymaga indywidualnego ustalenia cen. Warto jednak postawić na spersonalizowane podejście fachowców, którzy poprzez dobór odpowiednich rozwiązań mogą ułatwić redukcję kosztów.