Odpowiednio skonstruowane systemy odwadniające pozwalają skutecznie chronić budowle i tereny przed zalaniem. W ich projektach często wykorzystuje się rury drenarskie. Rozwiązanie to cenione jest ze względu na swoją prostotę, stosunkowo niewielkie koszta montażu oraz przede wszystkim skuteczność. Co warto wiedzieć o rurach drenarskich i jak wybrać ich odpowiedni model? Jak powinno się układać rury drenarskie, by skonstruować skuteczny i wydajny system odprowadzania wody? Podpowiadamy!
Znaczenie rur drenarskich dla systemu odwadniającego
Rozmieszczone na terenie posiadłości rury drenarskie pozwalają zadbać o prawidłową retencję wody na posesjach prywatnych, terenach zakładów przemysłowych czy obiektach użyteczności publicznej. Prawidłowo zaprojektowany system odwadniający nabiera szczególnego znaczenia w porze częstych, silnych opadów deszczu — nieodprowadzana woda może gromadzić się w kondygnacjach położonych pod powierzchnią gruntu lub na powierzchni pól i łąk. Nadmiar wilgoci to ryzyko powstawania ognisk grzybów i pleśni oraz pogorszenia stanu materiałów budowlanych.
Rury drenarskie najczęściej wykorzystuje się do tworzenia opasek drenażowych wokół budynków. Można zastosować je także do odprowadzania wody ze studni zbiorczej do kanalizacji. Dostępne na rynku rury drenarskie (zwane też drenami) różnią się od siebie średnicą i strukturą. To, który model należy wybrać, zależy od rodzaju gruntu oraz obowiązującego w nim stanu wodnego.
Jak wybrać rurę drenarską?
Aby prawidłowo wybrać rurę drenarską, należy znać specyfikę gruntu, w którym utworzony zostanie system odwadniający. Jeśli dany teren cechuje wysoki poziom wód gruntowych, średnica zastosowanych drenów powinna być większa. O maksymalnie wydajny i sprawnie działający system odwadniający zadbać muszą również właściciele obiektów usytuowanych na działkach o gliniastym podłożu lub znajdujących się zaraz w pobliżu większego zbiornika wodnego.
Do ochrony piwnicy i fundamentów większości domów jednorodzinnych wystarczy rura o średnicy co najmniej 100 mm. Modele drenów o większych rozmiarach (od 200 mm średnicy wzwyż) polecane są do tworzenia systemów odwadniających na terenach dużych obiektów, takich jak boiska czy pola. Jeśli projekt wymaga zastosowania akcesoriów takich jak łącznik rury drenarskiej czy uszczelki przyłączeniowe, również należy pamiętać o ich zakupie. Niezbędne materiały znajdziesz na przykład w ofercie sklepu Bricoman, dostępnej na stronie https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/rynny-systemy-rynnowe/rury-drenarskie-i-akcesoria.
Opaska drenażowa z rur drenarskich — o czym należy pamiętać?
Instalacja rur drenarskich wymaga uprzedniego dokładnego zbadania właściwości gruntu i dobrania takich technik i akcesoriów, które najlepiej sprawdzą się w danej sytuacji. W celu ochrony piwnicy przed zalaniem często stosuje się tak zwaną opaskę drenażową, wykonaną z perforowanych drenów. Aby zapobiec zatykaniu się perforacji, rura powinna być otoczona otuliną (najczęściej z geowłókniny) lub kilkunastocentymetrową warstwą filtracyjną ze żwiru płukanego.