Każdy dom powinien mieć solidną podstawę, czyli fundament. Aktualnie najczęściej stosuje się kilka typów materiałów, ale najbardziej popularne z nich to pustaki i bloczki fundamentowe. Co warto wiedzieć na ich temat?
Jeśli decydujemy się na budowę domu jednorodzinnego, powinniśmy dobrać jego odpowiedni projekt. Przy jego poszukiwaniach warto zwrócić uwagę nie tylko na styl architektoniczny budynku, ale również na zastosowane w nim materiały. Skupmy się tutaj na jednym z nich, a mianowicie na materiałach przeznaczonych na fundamenty.
Solidny fundament to podstawa
Obecnie wiele domów buduje się już bez piwnicy, co oznacza ograniczenie prac budowlanych. Nie oznacza to jednak, że dom nie może mieć fundamentów. Nadal pełnią one kluczową rolę dla stabilności, trwałości oraz dla bezpieczeństwa budynku bez podpiwniczenia. Oczywiście, są też niezmiernie ważne przy budowie piwnicy.
Ważny jest przy tym dobór właściwych materiałów – skoncentrujmy się na dwóch z nich, czyli na bloczkach i pustakach, a dokładnie na bloczkach betonowych, keramzytowych oraz pustakach szalunkowych. Czym różnią się między sobą?
Bloczki betonowe
To zdecydowanie najbardziej popularny materiał do budowy fundamentów – bloczki betonowe powstają z betonu odpowiedniej klasy. Są one odporne na ściskanie i działanie wilgoci, dlatego bardzo dobrze nadają się na ściany fundamentowe.
Są przy tym dużo większe od cegieł, dlatego wykonanie fundamentów z ich wykorzystaniem jest szybsze. Dodatkowym plusem bloczków betonowych jest ich przystępna cena.
Bloczki betonowe powstają z betonu odpowiedniej klasy – jednym z nich jest dość duży ciężar, dlatego też nie możemy wykorzystać ich na wszystkich gruntach. Dodatkowo także bloczki te wyróżniają się dość słabą izolacyjnością termiczną, co powoduje, że fundamenty domu jednorodzinnego będą wymagały wtedy dodatkowego docieplenia.
Bloczki keramzytowe
Oprócz bloczków betonowych do wykonania fundamentów domów stosuje się także bloczki keramzytowe. Keramzyt to kruszywo budowlane, które produkowane jest poprzez wypalanie pęczniejących glin ilastych w temperaturze wynoszącej 1200 stopni Celsjusza. Bloczki keramzytowe są silnie porowate, ale z zewnątrz są bardzo twarde. Są przy tym wytrzymałe, ale lekkie, odporne na działanie mrozu, pleśni, grzybów, a także gryzoni.
Wobec tego bloczki keramzytowe są atrakcyjną alternatywą dla bloczków betonowych. Oszczędności możemy liczyć wtedy na kilka sposobów, między innymi na transporcie materiałów, które są lżejsze, na zaprawie murarskiej, ponieważ bloczki z keramzytu są większe od betonowych. Także nie wymagają one wykonania specjalistycznej izolacji termicznej.
Niestety, jest też minus, a mianowicie bloczki keramzytowe są droższe od bloczków betonowych. Doskonale sprawdzą się jednak tam, gdzie nie chcemy iść na kompromisy pod względem termoizolacji – nawet jeśli dom nie będzie podpiwniczony, będziemy mogli liczyć na bardzo dobrą izolację fundamentów z wykorzystaniem bloczków z keramzytu.
Pustaki szalunkowe
Kolejny materiał używany do wykonania fundamentów do pustaki szalunkowe, które nazywane są także pustakami fundamentowymi. Pozwalają na szybkie i ekonomiczne wykonanie fundamentu budynku.
Na początku pustaki szalunkowe układa się na sucho, a następnie konstrukcję zalewa się betonem. Dzięki temu eliminuje się drogie i pracochłonne szalowanie i uzyskuje się wysoką wytrzymałość i trwałość ścian fundamentowych. W przypadku ścian o wyższych wysokościach można stosować także zbrojenia poziome i pionowe dla uzyskania jeszcze większej nośności.
Dodatkowym plusem pustaków szalunkowych jest ich gładkość, dlatego wykonanie gotowej ściany jest wtedy jeszcze szybsze – wystarczy tylko ją zaszpachlować, a następnie można ją pomalować czy wytapetować.
Podsumowując, na fundament domu możemy wybrać różne materiały – najbardziej popularne z nich to bloczki wykonane z betonu, ale do dyspozycji mamy także inne jak pustaki szalunkowe czy bloczki keramzytowe. Warto zatem przeanalizować zalety i wady tych typów materiałów i dobrać taki, który sprawdzi się najlepiej przy budowie domu jednorodzinnego!