Artykuł partnera.
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie to doskonale sprawdza się w sytuacji kiedy montaż na dachu jest niemożliwy lub nieopłacalny. Zbyt mała powierzchnia zadaszenia odczuwalnie ogranicza potencjalną efektywność, a tym samym wydłuża czas zwrotu inwestycji. Dotyczy to także dachów, które cechują się wysokim kątem nachylenia lub nietypowym spadkiem (np. kominy, jaskółki, okna itp.). Kiedy warto rozważyć montaż fotowoltaiki na gruncie? Jakie są wady i zalety takiej instalacji? Jakie czynniki wpływają na efektywność pracy paneli? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
W jaki sposób zamocowana może być gruntowa instalacja fotowoltaiczna?
Na montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie bardzo często decydują się osoby, które zmagają się ze zbliżającym się nieuchronnie remontem dachu. Ze względu na dużą wagę instalacji może być ona bezpiecznie zainstalowana jedynie na wytrzymałych konstrukcjach zadaszenia. W przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie kwestie związane z montażem, konserwacją i oczyszczaniem są dużo łatwiejsze. Do najpopularniejszych technik mocowania zaliczyć można następujące metody:
- wbijanie lub wkręcanie w grunt uchwytów i szyn, na których zamocowane zostaną potem panele fotowoltaiczne
- osadzanie stalowej konstrukcji rusztowania w betonowym bloku
Niezależnie od sposobu osadzenia paneli warto pomyśleć też o odpowiednich zabezpieczeniach, które pozwolą zminimalizować ryzyko kradzieży lub uszkodzenia. Zielona energia pozyskiwana w ten sposób może okazać się znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż skomplikowana i niezoptymalizowana pod kątem wydajności instalacja dachowa.
Wolnostojące instalacje fotowoltaiczne we Wrocławiu – Jakie są wady i zalety paneli PV na gruncie?
Fotowoltaika na gruncie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które cenione jest przede wszystkim ze względu na jego wydajność i łatwość montażu. Do największych zalet takich instalacji zaliczyć trzeba pełną swobodę w zakresie rozmieszczania paneli. Ponadto dzięki technologii trackerów nowoczesne panele są w stanie samoczynnie śledzić ruch słońca. Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe możliwości chłodzenia gruntowej instalacji, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na efektywność pracy ogniw fotowoltaicznych. Istotną zaletą wolnostojącej fotowoltaiki jest także łatwość dostępu do paneli, które muszą być regularnie czyszczone z brudu, kurzu, śniegu, liści czy zwierzęcych odchodów. Wiele osób faworyzuje też wolnostojące instalacje fotowoltaiczne ze względu na brak potrzeby ingerowania w konstrukcję i estetykę dachu. Nie zapominajmy też, iż zielona energia pomaga spowolnić proces degradacji środowiska naturalnego.
Największą wadą gruntowej instalacji fotowoltaicznej jest konieczność wygospodarowania niezbędnej przestrzeni. Z tego właśnie powodu w gęściej zabudowanych obszarach większą popularnością cieszą się warianty dachowe. W kwestii takiej, nowoczesne instalacje fotowoltaiczne, Wrocław to jedno z wielu miast, w których na żywo zobaczyć można obydwa rodzaje rozwiązań.