Pomiary inklinometryczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w przemyśle budowlanym. Wykonuje się je za pomocą specjalnych urządzeń pomiarowych zwanych inklinometrami. Inklinometry pozwalają na mierzenie kątów nachylenia na przykład masywów ziemnych czy też konstrukcji. Jest to przydatne w różnego rodzaju robotach ziemnych, podczas których tworzone są nasypy, tunele, czy wały przeciwpowodziowe. Pomiary inklinometryczne wykazują wartość odchyleń poziomych w gruncie, a tym samym umożliwiają kontrolowanie bezpieczeństwa prowadzenia prac na danym terenie.
Gdzie wykorzystuje się pomiary inklinometryczne?
Pomiary inklinometryczne jak już wspominano, wykorzystywane są w różnego typu pracach budowlanych, zwłaszcza tych zakładających głębokie wykopy i konstrukcje osadzone w gruncie podatnym na osuwanie się czy zapadanie. Do obszarów, w których najczęściej stosuje się pomiary inklinometryczne, zaliczamy:
- badanie stateczności wałów przeciwpowodziowych
- pomiary deformacji ścian oporowych
- pomiary deformacji ścianek szczelnych
- badania stateczności obwałowań oraz naturalnych skarp
- badanie deformacji fundamentów
- badanie deformacji podłoża gruntowego w obiektach uszkodzonych
- monitoring w obszarze oddziaływania głębokich wykopów
- badanie osiadań na terenach charakteryzujących się zmiennym poziomem wód gruntowych.
Dlaczego pomiary inklinometryczne są ważne?
Pomiary inklinometryczne są bardzo istotne podczas prowadzenia prac budowlanych na trudnym terenie. Metoda pomiarowa z użyciem inklinometru pozwala szybko oraz łatwo określić kierunek, a także wielkość przemieszczeń poziomych. Silne przemieszczenia mogą prowadzić do nagłego osunięcia ziemi, a co za tym idzie doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dzięki pomiarom inklinometrycznym można tego uniknąć, reagując odpowiednio wcześnie, na niepokojące wyniki pomiarów. Inklinometry wykorzystuje się nie tylko do pomiarów wgłębnych, ale również do pomiarów nadziemnych. Dokładne wyniki pozwalają na łatwą i bezproblemową ich interpretację. Używając inklinometrów do pomiarów nadziemnych, na przykład do monitorowania stanu technicznego konstrukcji, możliwe jest wczesne wyłapywanie niepokojących odchyleń i wdrożenie procedur naprawczych. Może to pomóc uniknąć bardzo niebezpiecznych sytuacji, zagrażających życiu pracowników budowlanych, a także mieszkańców czy pracowników danego budynku.
Pierwszy raz czytam o czymś takim, bardzo ciekawa tematyka. Duże wrażeniem na mnie zrobił ten artykuł, ciekawie. 🙂