Wybór pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji przy projektowaniu domu. Właściwy dach odpowiednio odprowadza wody opadowe i nadaje kształt całej bryle domu. Jest też elementem, który znacząco wpływa na koszty całej inwestycji. Chociaż samego wyboru pokrycia dachowego można dokonać w trakcie budowy, zachęcamy by zaplanować to na etapie projektu. Podpowiadamy jakie są dostępne rodzaje pokryć dachowych i czym kierować się przy ich wyborze.
Dostępne na rynku rodzaje dachówek
Dla wielu inwestorów podstawowym materiałem pokrycia dachowego, będzie któryś z dostępnych na rynku rodzajów dachówek. Możemy wybrać dachówkę ceramiczną, betonową, blachodachówkę lub dachówkę bitumiczną.
Dachówki ceramiczne są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów pokryć dachowych w wielu projektach domów. Wpływa na to ich żywotność, oceniana nawet na 150 lat. Inne ich zalety to: trwałość, dobre odprowadzanie wody i znakomite właściwości izolacyjne. Minus takiego rozwiązania to jednak wysokie koszty. Dachówki ceramiczne same w sobie są dość ciężkie i drogie w produkcji. Ich wybór jako pokrycia dachowego znacząco podniesie też koszt samej więźby dachowej.
Ciekawą alternatywą jest dachówka betonowa lub cementowa. Jest również odporna na warunki atmosferyczne a przy tym nie co lżejsza niż dachówka ceramiczna. Jej koszt zakupu będzie też niższy, chociaż przygotowanie dachu pod nią musi być również trwałe i solidne.
Jeśli szukamy znacząco tańszego rozwiązania warto rozważyć blachodachówkę. Wykonana jest najczęściej z blachy stalowej lub aluminiowej ale kształtem przypomina klasyczne dachówki. Zalety tego materiału to względnie niski koszt, lekkość materiału i łatwość czyszczenia. Blachodachówka nie będzie jednak materiałem bardzo dobrze izolującym cieplnie jak i akustycznie.
Pokrycia inne niż dachówka, co możemy wybrać ?
Interesującą alternatywę stanowią pokrycia bitumiczne. Chociaż powszechnie kojarzą się z pokryciem dachu papą to jednak dzisiejsze gonty czy dachówki bitumiczne są znacznie bardziej jakościowe. Jest to materiał jaki można stosować zarówno na dach płaski jak i wielospadowy. Będzie to też najtańsza opcją pod kątem zakupu materiałów jak i kosztów ekipy dekarskiej. Wśród minusów należy wymienić bardzo niskie właściwości izolacyjne. W ziemie dach pokryty takim materiałem, bez odpowiedniej warstwy izolacji będzie mocno wychładzał budynek; w lecie za to nagrzewał go nadmiernie.
Wśród dostępnych materiałów możemy sięgnąć też po pokrycia z tworzyw sztucznych lub całkowicie naturalne, jak np. gont drewniany. Są to jednak materiały odpowiednia dla budynków tzw. małej architektury a nie domów mieszkalnych.
Czym kierować się wybierając pokrycie dachowe ?
Trzy podstawowe czynniki jakie należy uwzględnić wybierając pokrycie dachowe to: budżet jakim dysponujemy, właściwości izolacyjne wybranego materiału oraz dopasowanie architektoniczne do bryły budynku. Zaplanowanie pokrycia dachowego już na etapie projektu i uwzględnienie tych czynników może zapewnić oszczędność i pozwoli uniknąć błędów.