Dobór kolorów w aranżacji wnętrz jest ważniejszy niż mogłoby się wydawać. Kolorystyka kształtuje bowiem nastrój domowników i ma bardzo duży udział w całym wystroju. Prawidłowo skompletowana paleta kolorów może spotęgować zalety pokoju i ukryć jego wady. Jak dobrać barwy z palety kolorów? Mamy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek.
Kolor to nie tylko estetyka. Liczą się też aspekty psychologiczne
Podsumowanie:
- Dobrze dobrana paleta kolorów to duży krok w stronę aranżacyjnego sukcesu, ale co znaczy „dobra”? W artykule spróbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie.
- Nie bagatelizuj towarzystwa kolorów w Twoim codziennym życiu. Potwierdzono bowiem, że niektóre barwy stymulują, inne wyciszają – i warto świadomie dobierać je do konkretnych pomieszczeń.
- Kolory na ściany dobiera się w oparciu o kilka ważnych elementów. Pierwsza lepsza paleta kolorów się nie sprawdzi. Ona musi być dopasowana do Twoich potrzeb, potrzeb pozostałych domowników i indywidualnych cech konkretnego pokoju.
Wiesz, że kolor to nie tylko sprawa estetyki, ale też nośnik właściwości psychologicznych? Jeden kolor może dodać Ci energii, inny spokoju, a kolejny rozbudzić kreatywność i chęć tworzenia. Z tego względu wybór barw do pokoju jest tak ważny – paleta kolorów musi być spójna z zajęciami, które chcesz wykonywać w danym pomieszczeniu. Ponadto powinna odpowiadać na indywidualne potrzeby domowników.
Jaka paleta kolorów do salonu, biura, sypialni, kuchni?
Niektórzy w salonie będą chcieli się wyciszyć i spędzać czas w samotności, a inni stworzyć w nim przestrzeń do zabawy z bliskimi. I tak w pierwszym przypadku warto stawiać na odcienie zieleni, ewentualnie biel i szarości, ale w drugim sprawdzi się żółć jako źródło pozytywnej energii, optymizmu i radości.
Idąc dalej, do aranżacji biura warto wybrać jasne i ciepłe kolory, ale niezbyt mocno nasycone, by pozwoliły Ci się skupić. To wszelkiego rodzaju beże, jasne brązy i piaskowe żółcie.
Podobna paleta kolorów pasuje do sypialni, z tym, że do niej warto dodać też niebieski jako jedną z najbardziej relaksujących barw, bo kojarząca się z morzem – jego szumem, świeżością i harmonią.
Kuchnia daje większe pole do popisu. W zależności od tego, jaki styl Ci się podoba i na co pozwala Ci jej metraż oraz styl pozostałych pomieszczeń, możesz wybierać między uniwersalną bielą, klasyczną czernią, a nawet… czerwienią.
4 wskazówki dla wyboru jak najlepszej palety kolorów
Pamiętaj, że jeden kolor – na przykład biały – w farbach do ścian występuje w wielu różniących się od siebie odcieniach. Znajdziesz w nim choćby śnieżną biel, biel bawełnianą czy – poprzez dodatnie kolorowych pigmentów – złamane odcienie bieli, uciekające w kierunku porcelany, skorupki jajka, popiołu czy nawet pastelowego różu. To oznacza, że jeśli wybierzesz biały kolor do ścian, nie musisz całego pokoju przemalowywać tym samym kolorem lub farbą o tym samym efekcie. Wręcz nie powinieneś! Bo łączenie różnych odcieni oraz farby matowej z farbą z połyskiem może dodać pomieszczeniu przestrzeni i trójwymiarowości – to wskazówka numer jeden.
Podpowiedź druga – jasne i ciepłe kolory optycznie powiększają wnętrze, podczas gdy ciemne i chłodne je zwężają. Wykorzystaj tę wiedzę podczas aranżacji małych pomieszczeń: sypialni bez okien, niewielkich kuchni. W nich wykorzystaj paletę kolorów jasnych. Z kolei w dużych pokojach, które Twoim zdaniem wymagają ocieplenia i uprzytulnienia nie bój się stosować farb ciemnych. Pamiętaj też, że możesz łączyć jasne kolory z ciemnymi. I tak na przykład w długim i wąskim korytarzu, tak często występującym w polskich mieszkaniach, warto długą ścianę potraktować jasną farbą, a krótką – ciemną.
Paleta kolorów może składać się z kilku elementów. Miej jednak na uwadze to, że z niej warto wybrać kolor przewodni, a do niego dodać maksymalnie trzy inne barwy, najlepiej takie, które będą różniły się od koloru głównego wyłącznie stopniem nasycenia. Wtedy z łatwością stworzysz spójną kolorystycznie aranżację.
Palety kolorów są tworzone w taki sposób, by wiarygodnie oddawały dane barwy. Wiarygodnie, czyli w takim odcieniu, jaki najprawdopodobniej uzyskasz, nakładając farbę na ścianę. Zatwierdzenie kolorów z palety odbywa się bowiem w laboratorium, gdzie sprawdzane są przy kontakcie ze światłem takim, jak światło naturalne. Z tego wynika inny ważny aspekt, o którym powinieneś pamiętać. Mianowicie, rodzaj oświetlenia wpływa na ostateczny wygląd danego koloru. Inaczej farba prezentuje się w świetle dziennym, inaczej przy oświetleniu sztucznym, w tym różnie działają na kolor świetlówki, żarówki, lampy halogenowe.
Paleta kolorów może znacząco ułatwić cały proces wyboru farb do ścian. Zestawienia te tworzone są bowiem przez specjalistów, którzy wiedzą, które barwy pasują do siebie i jakie połączenia pozwolą na stworzenie aranżacji w konkretnym stylu: eleganckim, przytulnym, pełnym energii czy może spokoju. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, by dobierać pojedyncze kolory farb samodzielnie, sięgnij po karty kolorów.