Nowoczesne budownictwo często musi rozwiązywać rozmaite problemy konstrukcyjne. Jednym z nich jest odpowiednie posadowienie budowli. Wśród rozmaitych rozwiązań doskonale sprawdzają się pale CFA. Czym są i dlaczego budowlańcy chętnie je stosują.
Co są pale CFA
Praktycznie każda budowla wymaga odpowiednich fundamentów. Nie zawsze jest jest jednak możliwość zrobienia zwykłych fundamentów, np. ze względu na rodzaj gruntu czy wodę. Wtedy wykorzystuje się nowatorskie technologie. Jedną z nich są pale CFA, zwane też palami FSC. Ten element konstrukcyjny pozwala na wykonywanie np. głębokich fundamentów czy mostów przy grząskim gruncie. Często wykorzystuje się tę technologię do posadowienia tuneli, pod ekrany akustyczne oraz przy konstrukcjach oporowych (tzw. ściany palowe).
Nazwa pale CFA pochodzi od angielskiego wyrażenia Continuous Flight Auger Piles. Technologia jest znana od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jej rozwój sprawił, że obecnie podczas palowania są kontrolowane nie tylko parametry wiercenia, ale także formowania pali. Najczęściej stosuje się pale CFA o średnicach od 400 do 1200 mm i głębokości do 20 m. Kolumny wykonuje się przy pomocy świdra ślimakowego o specjalnej budowie.
Jak wygląda proces palowania
Proces palowania pod posadowienie mostów czy inne głębokie fundamenty rozpoczyna się wwiercenia świdra ślimakowego na głębokość, jaką ma mieć pal CFA. W czasie wiercenia świder rozpycha grunt na boki, przez co staje się on bardziej zagęszczony. Następnie podczas podnoszenia świdra poprzez centralnie umieszczony przewód rdzeniowy wpompowywana jest specjalna mieszanka betonowa, która dokładnie wypełnia miejsce pod świdrem. W tym samym czasie urobek jest wynoszony na powierzchnię.
W czasie wykonywania pali bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich prędkości wiercenia, wyciągania świdra oraz pompowania betonu. To bowiem stanowi o zapewnieniu najlepszej stateczności otworu w czasie pracy. Po zakończeniu podawania betonu, powinien on szczelnie zapełnić otwór, tworząc tym samym betonowy pal.
Dlaczego warto stosować
Lista zalet palowania CFA jest bardzo długa. Nie tylko można ją wykorzystywać do głębokich fundamentów czy posadowienia tuneli. Technologia umożliwia też posadowienie mostów w miejscach dotychczas wykluczonych.
Pale CFA są też powszechnie stosowane, ponieważ technologia:
- jest dobrze rozwinięta i zbadana;
- jest przyjazna środowisku (nie powoduje wibracji i drgań);
- zwiększa nośność podłoża:
- pozwala na pokonywanie np. przewarstwień żwirowych lub kamiennych;
- jest stosunkowo tania.