Wyposażenie domów w nowoczesne, a zarazem ekologiczne systemy i urządzenia staje się coraz bardziej popularne. Jednak często zapomina się o tradycyjnych elementach, których poziom oszczędności można znacznie zwiększyć, a są nimi na przykład okna. Jakie cechy wpływają na to, że są energooszczędne?
Czym są energooszczędne okna?
Okna energooszczędne to takie, które mają unikalny zestaw cech. Ich energooszczędność zależy między innymi od:
- określonego współczynnika ciepła;
- systemu przeszklenia;
- materiału wykonania.
Przez ustalony współczynnik przenikania ciepła należy rozumieć, że jego zakres nie przekracza 1,1 W/m²K. Jeśli chodzi o zestaw szyb, to przyjęło się, że minimum to potrójny system przeszklenia. Ważne jest także wypełnienie ich wnętrza gazem szlachetnym.
Nie można zapominać o materiale, z jakiego wykonane są energooszczędne skrzydła okienne. Największą popularnością cieszą się warianty z tworzywa sztucznego i drewna, gdyż zapewniają ciepłochronność na wysokim poziomie.
Ponadto na stopień energooszczędności wpływa jakość i liczba zamontowanych uszczelek. W tym przypadku optymalny jest potrójny system uszczelnienia, który swoimi właściwościami przewyższa standard z dwoma uszczelkami.
Kluczowe współczynniki przepuszczalności
Bardzo ważnym parametrem jest współczynnik przepuszczalności światła. Bezpośrednio przekłada się na intensywność oświetlenia pomieszczenia światłem naturalnym. Warto pamiętać, że grubsze oszklenie oznacza mniejszy procent przenikania promieni słonecznych.
Z kolei współczynnik przepuszczalności promieni słonecznych oznacza jaki procent energii słonecznej przenika do pomieszczenia. Trzeba wziąć pod uwagę, że im ten parametr wyższy tym termoizolacja większa. Dlatego szczególnie ważne, aby rodzaj oszklenia dobrać do typu pomieszczenia.
Gdzie warto zamontować energooszczędne okna?
Ze względu na swoje właściwości i charakterystykę okna energooszczędne należy odpowiednio rozmieścić, aby wykorzystać ich potencjał. Te z największą szklaną powierzchnią najlepiej zdają egzamin na południowej stronie, z kolei te mniejsze sprawdzają się tam, gdzie światło słoneczne dociera najrzadziej.
Prawidłowy montaż to podstawa, aby inwestycja w okna pasywne okazała się trafiona. Samodzielna instalacja nie jest łatwa i wymaga umiejętności oraz niezbędnych narzędzi na przykład: pianki montażowej, taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych, a także uszczelek. Można również skorzystać z usług profesjonalnej firmy z wieloletnim doświadczeniem, która dokonuje szczegółowych pomiarów, a następnie zakłada okna, co daje pewność, że ich szczelność pozostaje na najwyższym poziomie.
Okna energooszczędne – klasyka w nowoczesnym wydaniu
Energooszczędne okna to nie tylko praktyczne, lecz także ekologiczne rozwiązanie. Sprawdzają się zarówno w domach pasywnych, jak i tradycyjnych. Skutecznie izolują oraz ograniczają utratę ciepła z domu, co bezpośrednio przekłada się również na mniejsze koszty ogrzewania. Wybór okien tego rodzaju to inwestycja, które naprawdę się opłaca.