Ogrzewanie na podczerwień jest szczególną formą ogrzewania elektrycznego. Rozprowadza ciepło w pomieszczeniu poprzez dalekie promieniowanie podczerwone i ogrzewa bezpośrednio obiekty stałe – ścianę, sufit, podłogę czy nasze stopy. Inne systemy grzewcze rozprowadzają zwykle ciepło poprzez rozgrzane powietrze, z łatwością uciekające z pomieszczeń i unoszące kurz oraz roztocze. Dlaczego warto zainteresować się systemami ogrzewania na podczerwień? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest podczerwień?
Promieniowanie podczerwone jest falą elektromagnetyczną o długości z zakresu między widzialnym promieniowaniem świetlnym a falą radiową. Fale IR są emitowane przez Słońce. Zależnie od długości fali podczerwonej ma ona różne właściwości. To właśnie ciepło dalekich fal podczerwonych (FIR) czujemy w słoneczny zimowy dzień – ciepło nie pochodzi z mroźnego powietrza, lecz promieni słonecznych. Podczerwień o różnej długości wykorzystywana jest od dawna w wielu dziedzinach, jak np. medycyna, noktowizja, komunikacja, spektroskopia, meteorologia i klimatologia. Od pewnego czasu długie fale podczerwone wykorzystywane są również w ogrzewaniu.
Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Źródło ciepła, które jest substancją niemal idealnie czarną o temperaturze nie przekraczającej 30-40 stopni Celsjusza, emituje niewidzialne długie fale podczerwone, które nie ogrzewają powietrza, lecz przedmioty i powierzchnie w pobliżu – meble, ściany, sufity. Ogrzane ciała stałe oddają ciepło do otoczenia. Źródłem fal podczerwonych może być np. folia grzewcza rozłożona na podłodze pod panelami winylowymi.
Czy ogrzewanie na podczerwień jest zdrowe?
Ogrzewanie na podczerwień jest dużo zdrowsze od jakiejkolwiek innej metody utrzymywania temperatury pomieszczeń w domu. Fale podczerwone wykorzystywane były już wcześniej w gabinetach odnowy biologicznej i ośrodkach zdrowia dla sportowców, gdyż pomagają w regeneracji mięśni. Jest więc wielce prawdopodobnie, że również my będziemy szybciej się regenerować przebywając w pomieszczeniach ogrzewanych folią grzewczą emitującą podczerwień. Fale IR nie powodują ruchu powietrza. Podłogówka oparta o folię grzewczą nie będzie powodować unoszenia się zalegającego kurzu.
Czy ogrzewanie na podczerwień jest opłacalne?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Z pewnością ogrzewanie na podczerwień jest wydajniejsze i efektywniejsze niż jakakolwiek inna metoda ogrzewania elektrycznego. O jego opłacalności decydować będzie stan izolacji termicznej budynku, stolarki okiennej, a także preferencji użytkownika – w jakiej temperaturze czujemy się komfortowo. A gdy weźmiemy pod uwagę całościowe koszty – czyli użytkowania, instalacji, napraw i wymiany – to na przestrzeni dziesięcioleci jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Nie trzeba go naprawiać ani wymieniać, a koszty instalacji są niskie.
Ogrzewanie na podczerwień jest innowacyjnym rozwiązaniem, które sprawdza się w każdym nowoczesnym domu. Jest zdrowe, ekologiczne, praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne. Jego bezemisyjność sprawia, że jest ogrzewaniem przyszłości – to metoda grzewcza, która nie pozostawia śladu węglowego, czyli zeruje niską emisję pyłów i dwutlenku węgla.