Ogrodzenie panelowe należy do typu płotów, ogrodzeń, które z łatwością możemy postawić sami, jeśli tylko dysponujemy jednym co najmniej pomocnikiem. Jeśli natomiast chcemy, by wzniesione zostało szybko, zatrudnić możemy ekipę firmy budowlanej. Ogrodzenia panelowe łączą w sobie kilka ważnych i niezaprzeczalnie pozytywnych cech dobrego ogrodzenia – spójrzmy więc, co zyskujemy, przeszukując dobry sklep internetowy i kupując komponenty do ich montażu.
Czym tak właściwie wyróżniają się ogrodzenia panelowe wśród innych sposobów grodzenia?
Jak świat długi i szeroki ludzie od zarania wieków ogradzali swoje posesje, ogrody, nawet najmniejszych rozmiarów trawniki. Tak silna jest w nas potrzeba prywatności i zaznaczenia swego terytorium. I jeśli tylko jest to robione zgodnie z prawem, nie ma w tym nich dziwnego. Gorzej natomiast jeśli ogrodzenie jest stawiane w niezgodzie z niepisanym prawem estetyki i pozostawia niesmak zewnętrznym widzom i przechodniom. Zastanówmy się więc, jakie typy ogrodzeń są obecnie najchętniej wybierane przez Polaków.
Najdroższym i najbardziej pracochłonnym typem ogrodzenia domu jednorodzinnego lub jakiejkolwiek innej posesji jest ogrodzenie murowane. Zazwyczaj trzeba się tu przygotować na odpowiednie przygotowanie podłoża oraz na to, że ten typ ogrodzenia zabierze całkiem sporo miejsca, o wiele więcej, niż ogrodzenie panelowe. Dlatego też mimo, iż coraz więcej właścicieli działek graniczących z tzw. działkami gminnymi (czyli chodnikami, trawnikami wzdłuż ulic) sięga po tego typu ogrodzenie, raczej nie powinno się stosować go nawet w dzielnicy domków jednorodzinnych. Ogrodzenie kamienne, przypominające mur okalający średniowieczne opactwo lub stary cmentarz, naprawdę przydaje ponurej w zewnętrznym oglądzie, ciężkości granicy naszej działce.
Mimo, iż kamienne wydaje się być najbardziej solidnym ogrodzeniem, są inne sposoby trwałego zaznaczenia swej granicy. Takim zdaje się być ogrodzenie na podmurówce wypełnione panelami drewnianymi lub balami. Zauważmy jednakże, iż kupujący zazwyczaj skupiają się na doborze surowca drewnianego (najpowszechniejsze są tu deski: sosnowe, świerkowe lub z buka, jesionu lub dębu), zapominając o tym, czy ogrodzenie murowano-drewniane będzie pasowało do stylu zabudowania. Zamiast wybrać lżejsze ogrodzenie panelowe, mieszkańcy miast sięgają po bale drewniane, bo świetnie wyglądały jako element ludowej stylizacji podhalańskich karczm. W środku miasta, gdzie domek jednorodzinny prawdopodobnie został wzniesiony w mniej lub bardziej nowoczesnych trendach, takowego ogrodzenie nie będzie współgrało.
Najmniejszą trwałością wyróżniają się natomiast zwykłe płoty drewniane np. płoty lamelowe. Jakby się niektórym zdawało, nie są to także ogrodzenia super ekologiczne, skoro i tak trzeba drewno zaimpregnować, a potem i niejednokrotnie nałożyć upragniony kolor. Płoty wyglądają bardzo sielsko i naturalnie, lecz są bardzo nieodporne na warunki atmosferyczne – pamiętajmy o tym.
Coraz mniejszą popularnością cieszy się natomiast tradycyjna siatka, która w latach 80-tych i następnych dekadach święciła na polskich wsiach i przedmieściach, największe chyba tryumfy. Niestety ta najgorszego sortu, kupowana w rolce i rozpinana na słupkach jest tak plastyczna, iż nie tylko rodziny dzików, ale i inni nieproszeni goście nie mają najmniejszych kłopotów z jej wyginaniem. Na pierwszy rzut oka zresztą, każde ogrodzenie panelowe jest mocniejsze i lepiej broniące wstępu dzikim zwierzętom, niźli siatka pleciona czy zgrzewana. Siatka z rolki gięta jest zresztą z dość słabej jakości blachy, stad częste – niezbyt przyjemne dla oka – widoki siatki gruntownie skorodowanej.
Popularne w ostatnich latach są natomiast tzw. gabiony, czyli prostopadłościenne kosze, wykonane z ocynkowanego drutu giętego, a wypełnione większego kalibru tłuczniem, kamieniami wielorakiego kształtu lub nawet drewnem w balach, kłodach lub klockach. Gabiony najlepiej pasują do nowoczesnych ogrodów, jako element stylizacji, ale jako płot zewnętrzny ze względu na swoją wyjątkową grubość tworzą wrażenie twierdzy, nie ogrodzenia.
Ogrodzenie panelowe czy warto zainwestować i zamontować?
Ogrodzenia panelowe są stawiane z elementów prefabrykowanych, czyli dostarczonych bezpośrednio z linii produkcyjnej – nie wymagają więc dodatkowej obróbki. Jedynym nakładem sił, środków i czasu jaki musimy poświęcić, by ogrodzenie panelowe znalazło się przed naszym domem i ogrodem, jest stosunkowo niekłopotliwy montaż. Panele wykonane są z siatki stalowej giętej, następnie mocowane do pionowych słupków stabilizacyjnych umieszczanych na betonowej podmurówce. Pamiętajmy jednakże, iż mianem ogrodzenia panelowego obdarzane są także ogrodzenia z paneli drewnianych, czyli swoistych konstrukcji z desek łączonych w odpowiedniej sekwencji (najczęściej naprzemiennie).
To ostatnie, ogrodzenie panelowe z paneli drewnianych zastosować możemy, gdy koniecznie chcemy odizolować naszą prywatna przestrzeń od kłopotliwego sąsiada czy zgiełkliwej, ruchliwej ulicy. Z kolei, ogrodzenie panelowe wykonane z siatki widać coraz częściej przed niewielkimi apartamentowcami w centrach dużych miast, gdzie postawienie litego muru jeszcze bardziej rozczłonkowałoby i tak już mocno zabudowana przestrzeń miejską.
Zarówno jeden, jak i drugi typ, montuje się w miarę szybko i nie potrzeba do tego żadnej specjalistycznej wiedzy lub drogich skomplikowanych narzędzi budowlanych. Elementy mocuje się za pomocą śrub, a samą podmurówkę zamocować można za pomocą łączników betonowych, stalowych lub nawet z tworzywa.
Partnerem artykułu jest firma METPOL – producent bram i ogrodzeń.