Ogrodzenia kute mają wyjątkowy urok. Kojarzą się przede wszystkim z misternymi wzorami i starymi, eleganckimi posiadłościami. Są uważane za luksusowe. Przez pewien czas były mniej popularne, ale współcześnie znów wzbudzają większe zainteresowanie. Co więcej, dostępne są nie tylko w formie klasycznej, ale również nowoczesnej. Sprawdź, czym różnią się te rozwiązania i wybierz dla siebie nowoczesne lub klasyczne ogrodzenie kute.
Klasyczne ogrodzenia kute – bogate zdobienia
Klasyczne ogrodzenia kute kojarzą się przede wszystkim z obłymi, organicznymi kształtami. Składają się z elementów takich jak rozety, listki, spirale, łuki czy koszyki. W tym przypadku królują powyginane linie i motywy roślinne. Wszelkie pionowe elementy są zaś zwykle zakończone grotami lub innymi ozdobnymi zakończeniami. Wszystko to sprawia, że klasyczne ogrodzenia kute idealnie pasują do tradycyjnej dworkowej lub wręcz pałacowej architektury. Najlepiej prezentują się przy okazałych budowlach, w połączeniu z dużym terenem i zadbanym ogrodem, np. w stylu angielskim lub francuskim. Są zdecydowanie eleganckie i ekskluzywne, niejednokrotnie wykonywane według indywidualnych projektów. Z tego powodu, jeśli zależy Ci na oszczędnościach, na pewno nie powinieneś się decydować na klasyczne ogrodzenia kute. Cena tego typu konstrukcji jest wysoka, ale stanowią wspaniałą ozdobę posesji przez długie lata.
Ogrodzenia kute nowoczesne – prostsze, mniej wymagające formy
Okazuje się jednak, że kuty metal wcale nie musi być tradycyjny czy nawet – jak uważają niektórzy – staroświecki. Udowadniają to wykonywane z niego coraz częściej nowoczesne formy eleganckich płotów. Ogrodzenia kute nowoczesne wyróżniają się najczęściej prostotą kształtów. Wszelkie obłości, wybrzuszenia powyginane linie i ozdobne motywy roślinne są zastąpione przez geometryczne kształty i idealnie proste pręty. Zwieńczenia elementów pionowych przyjmują formę bardzo prostych, minimalistycznych wręcz grotów lub są całkowicie pominięte. Dzięki temu ogrodzenie zdecydowanie mniej przywodzi na myśl starą posiadłość, a bardzo dobrze pasuje do nowoczesnej architektury.
Istnieje wiele sposobów, na jakie można interpretować ogrodzenia kute – nowoczesne wzory często są asymetryczne, co dodaje projektom dynamiki. Takie wzory świetnie urozmaicają aranżację działki, dlatego pasują idealnie wszędzie tam, gdzie bryła domu jest bardzo prosta, ogród urządzony minimalistycznie. To świetny wybór na parcele o dowolnej wielkości – ogrodzenia kute nowoczesne są ażurowe, dlatego nie przytłaczają i nie pomniejszają optycznie terenu, nawet jeśli są wysokie.
Nowoczesne ogrodzenia kute stawiają na prostotę. Mogą się składać np. tylko z pionowych równoległych prętów połączonych u góry i u dołu elementami poziomymi. Mogą jednak również przyjmować znacznie ciekawsze, intrygujące formy, jak na powyższym zdjęciu.
Ogrodzenia kute nowoczesne czy klasyczne – co wybrać?
Niezależnie od rodzaju ogrodzenia kute są szlachetne i bardzo atrakcyjne. Wyróżniają się również doskonałą trwałością, dlatego stanowią wybór na lata. Jeśli chodzi o wzór, powinno się go dopasować przede wszystkim do aranżacji działki. Mocno zdobione klasyczne ogrodzenia kute mogą przytłaczać lub wyglądać wręcz komicznie, jeśli nie pasują do otoczenia. Najlepiej będą wyglądać przy starszej posiadłości, ale pasują też do nowych domów utrzymanych w stylu tradycyjnego polskiego dworku. Mogą również dodawać elegancji budynkom o bardziej rustykalnym charakterze.
Ogrodzenie kute nowoczesne wybacza więcej. Jest raczej neutralne, dlatego pasuje do różnorodnych aranżacji. Będzie świetnym dodatkiem do minimalistycznego w bryle, ale eleganckiego domu. Pomoże też ożywić prosty i niewielki ogród frontowy. Za pomocą geometrycznych kształtów przęseł można jednak również unowocześnić budowlę stylizowaną na dworek lub typową „kostkę” z połowy XX wieku.
W każdym z przypadków możesz dowolnie zaprojektować elementy kute i połączyć je z różnymi materiałami – np. cegłą, pustakami łupanymi, drewnem. Dzięki temu stworzysz wyjątkową aranżację, która będzie stanowić ozdobę Twojej posesji.