Na każdym większym placu budowy znajduje się tymczasowe zaplecze socjalne i magazynowe, które zazwyczaj urządzone jest w kontenerach. Część firm budowlanych posiada własne kontenery, jednak dobrą alternatywą jest również ich wynajem w specjalistycznych firmach kontenerowych. W poniższym artykule przestawimy kilka rad, które pozwolą dobrze zaplanować wynajem i uniknąć potencjalnych problemów.
Czy wynajmując kontenery potrzebujemy jakiekolwiek pozwolenia?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynajmując kontenery na zaplecze budowy nie musimy martwić się o dodatkowe pozwolenie na budowę. Kontenery stawiamy w oparciu o istniejące pozwolenie budowy dla głównej inwestycji. Trzeba przy tym pamiętać, że kontenery muszą stać w obrębie terenu danej budowy i być użytkowane wyłącznie na jej potrzeby.
Szukaj dostawcy kontenerów znajdującego się niedaleko prowadzonej budowy
Decydując się na współpracę z firmą oferującą wynajem kontenerów warto sprawdzić na jakim obszarze oferuje ona swoje usługi. Z reguły wypożyczalnie znajdują się w dużych miastach, więc przy kalkulowaniu kosztów należy wziąć pod uwagę skąd będą dowożone kontenery. Oczywiście im dalej trzeba będzie zawieźć kontenery tym większa będzie opłata za transport. Kontenery wożone są za pomocą samochodów ciężarowych wyposażonych w dźwig typu HDS, który umożliwia ich rozładunek i załadunek na placu budowy. Standardowe wymiary wynajmowanych kontenerów to długość – 6 metrów i szerokość 2,4 metra. Samochód ciężarowy może więc jednocześnie przewieźć 2 typowe kontenery.
Wybierz odpowiedni rodzaj kontenera
Niewątpliwą zaletą kontenerów jest ich uniwersalność. Istnieje wiele różnych typów kontenerów dostosowanych do pełnienia specyficznych funkcji na budowie. Najbardziej powszechne są kontenery biurowe. Ich najczęstszym zastosowaniem są pomieszczenia dla pracowników biurowych budowy, ale mogą one także być wykorzystywane jako sale konferencyjne, stołówki, czy miejsca odpoczynku.
Podstawową cechę kontenerów biurowych jest to, że dzięki odpowiedniej izolacji i zainstalowanemu ogrzewaniu mogą być użytkowane niezależnie od pory roku i panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Kontenery te mogą być także wyposażone w infrastrukturę sanitarną, klimatyzację, a także meble, co sprawia, że w niczym nie będą ustępować zapleczu zlokalizowanemu w tradycyjnym budynku. Jeżeli na budowie brakuje miejsca kontenery mogą być piętrzone. Chociaż pojedynczy kontener ma powierzchnię tylko około 15 m2 to dzięki możliwości łączenia pojedynczych modułów w zestawy możliwe jest uzyskanie dowolnej powierzchni kontenerowego biura.
Kolejną bardzo popularną grupą kontenerów są kontenery magazynowe. W tej roli najczęściej występują kontenery morskie w rozmiarze 20 stóp (dł. x szer. = 6 x 2,4 m) lub 40 stóp (dł. x szer. = 12 x 2,4 m). W kontenerach morskich można magazynować zarówno narzędzia i maszyny, jak i materiały budowlane. Ładowność takiego kontenera to około 30 ton a załadunek ułatwiają szerokie dwuskrzydłowe wrota bardzo dobrze zabezpieczone przed ewentualnym włamaniem.
Do innych rodzajów kontenerów, które można wynająć należą:
- kontenery socjalne – służą pracownikom fizycznym jako niezbędne zaplecze socjalne. Mogą to być na przykład szatnie, pomieszczenia do odpoczynku, albo jadalnie
- kontenery sanitarne – występują w różnych konfiguracjach i w zależności od potrzeb są wyposażone w odpowiednią ilość toalet, umywalek i pryszniców
- stróżówki – małe kontenery (na przykład o wymiarach 2,43 x 2,43) wyposażone w okna na każdej ze ścian przeznaczone dla pilnujących budowy stróżów i pracowników ochrony
- kontenery handlowe – często wykorzystywane przez deweloperów jako mobilne biura sprzedaży mieszkań na budowie. Kontenery tego typu posiadają duże witryny, które upodobniają je do pawilonów handlowych.
Zwróć uwagę na warunki najmu oraz korzystną umowę
Wybierając dostawcę kontenerów warto zwrócić się do firmy, która oferuje jasne i klarowne warunki najmu. Należy dobrze zapoznać się z umową najmu i zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe koszty. Jednym z najważniejszych elementów decydujących o wyborze będzie oczywiście konkurencyjna cena, trzeba więc mieć świadomość, że oprócz samej stawki najmu w umowie mogą pojawić się dodatkowe pozycje takie jak:
- koszt dowozu kontenerów
- koszt odbioru
- sprzątanie kontenerów po zakończeniu najmu
- kaucja na poczet ewentualnych uszkodzeń.
Jeżeli planujemy wynajmować kontener przez dłuższy okres czasu (na przykład powyżej kilku miesięcy) istnieje duża szansa, że uda nam się wynegocjować niższą stawkę najmu. Podpisując umowę sprawdźmy także jakie są warunki płatności oraz czy jasno zostały określone obowiązki i prawa najemcy związane z wynajmem kontenera.
Nie zapomnij przygotować właściwe miejsce dla kontenerów
Planując wynajem kontenerów powinniśmy dobrze zaplanować kwestie logistyki. Do naszego zaplecza budowy musi prowadzić odpowiednia droga, na której bez problemów zmieści się samochód ciężarowy. Najlepiej, jeśli będzie ona utwardzona, a ciężarówka będzie miała możliwość bezpośredniego dojazdu do miejsca rozładunku kontenera. Zazwyczaj samochody HDS dostarczające kontenery mogą rozładować je w odległości kilku, czasem kilkunastu metrów.
Do przygotowania posadowienia pod kontenery możemy użyć betonowe bloczki lub płyty chodnikowe pamiętając o wypoziomowaniu ich. Kontenery można też ustawić bezpośrednio na podłożu, o ile jest ono zbudowane np. z płyt jumbo lub płyt betonowych.
Jeżeli zamierzamy wynajmować kontenery sanitarne musimy także doprowadzić do nich przyłącze wody, a także kanalizację. Jeżeli nie mamy takiej możliwości pozostaje skorzystanie z przenośnych toalet wyposażonych we własne zbiorniki.
Bardzo ciekawy artykuł 🙂