Marzysz o przygotowywaniu kawy jak z włoskiej kawiarni? Zastanawiasz się, co wpływa na smak pobudzającego napoju przyrządzanego alternatywnymi metodami? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym smak i aromat esencji będzie przypominał te, które znane Ci są z ulubionych miejsc serwujących pyszną kawę.
Na co zwrócić uwagę w trakcie parzenia kawy?
Przygotowywanie napoju, podbijającego serca nawet największych miłośników kawy, jest możliwe nie tylko w prestiżowych kawiarniach, gdzie pracują doświadczeni bariści. Istnieją sposoby, które pozwalają na przyrządzanie takich napojów samodzielnie w domu. Ważny jest bowiem nie tylko sposób parzenia kawy, ale również jakość wykorzystywanych ziaren czy rodzaj sprzętu. Stosowanie się do tych zasad nie wymaga dużego zaangażowania i znacząco podnosi jakość kawy.
Pochodzenie ziaren
Pierwszą i podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę w trakcie parzenia kawy w domu, jest rodzaj wykorzystywanych ziaren. Najlepiej sprawdza się kawa ziarnista wysokiej jakości, uzyskiwana ze sprawdzonych upraw. Wybierając odpowiednią mieszankę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
- kraj pochodzenia,
- region wysokości uprawy,
- data wypalenia ziaren,
- metoda obróbki,
- profil smakowy,
- przeznaczenie.
Gramatura i sposób mielenia
W przygotowywaniu dobrej i aromatycznej kawy niezwykle ważna jest precyzja. Poza wybraniem odpowiedniego rodzaju ziaren należy przykuć uwagę do gramatury używanej mieszanki. W przypadku wykorzystania błędnej ilości substancji, powstały napój może cechować się zbyt dużą goryczką. Nieodpowiednio dostosowane parametry sprawiają również, że esencja staje się zbyt mętna lub niedoparzona. Dobrze jest posiadać wagę kuchenną, dzięki której dokładnie można odmierzyć idealną gramaturę mieszanki. Specjaliści podkreślają, że na samym początku dobrze jest stosować zasadę 6-7 gramów kawy na 100 mililitrów wody. Oprócz odpowiedniej ilości zmielonej kawy ziarnistej wykorzystywanej do parzenia należy również zwrócić uwagę na sposób jej rozdrabniania. Trzeba podkreślić, że stosowanie młynków ostrzowych może negatywnie wpływać na smak napoju. Znacznie lepiej używać profesjonalnych młynków żarnowych, które dodatkowo posiadają regulację stopnia mielenia. Dzięki temu kawa zyskuje idealny smak i nie cechuje się nieprzyjemną kwasowością czy goryczką. Wysokiej jakości młynki do mielenia oraz solidnie wykonane wagi kuchenne można znaleźć w sklepie Cafe Silesia.
Woda
Należy podkreślić, że kawa składa się w większości z wody. Niezależnie od tego, jaką metodą uzyskiwany jest napój, należy wykorzystywać jedynie czystą, dobrze przefiltrowaną ciecz. Korzystając z kranówki, należy się upewnić, że woda jest zimna. Niezbędne jest również skorzystanie ze specjalnego filtra, który eliminuje wszystkie niekorzystnie wpływające na proces parzenia minerały. Wykorzystując do parzenia czajnik domowy, od momentu zagotowania się wody, warto odczekać około 20-30 sekund. Taka regulacja temperatury pozwala na wydobycie się potrzebnych właściwości ziaren kawy. Najlepiej, jeśli woda posiada od 92 do 96 stopni. Wrzątek mógłby przyczynić się do tzw. przeparzenia kawy, które powoduje, że staje się ona gorzka.
Przechowywanie ziaren
Poza czynnikami, które mają znaczenie w trakcie samego parzenia kawy, niezwykle ważna jest również kwestia samego przechowywania ziaren. Aby nie straciły one na wartości i zatrzymały na długo swój aromat, należy trzymać je w szczelnych opakowaniach. Najlepiej sprawdzają się oryginalne opakowania, które posiadają silikonowe zapięcia, a także potrzebny wentyl, umożliwiający przepływ powietrza z paczki na zewnątrz, a nie na odwrót. Dzięki temu ziarna nie wietrzeją, a ich świeżość jest zachowywana na dłużej. Kawy nie należy trzymać w lodówce, gdzie pojawia się spory przepływ przeróżnych zapachów. Opakowanie z mieszanką znacznie lepiej jest umieścić w szafce lub mało nasłonecznionej półce w kuchni.