Czy jesteś wielkim fanem, czy może mniej zapalonym fanem polskich filmów istnieje absolutne minimum, które musisz obejrzeć, aby móc wypowiadać się o polskiej kinematografii. Wśród wymienionych są tytuły głośne, ale i również te mniej znane lub zapomniane.
Popiół i diament
Jeden z najważniejszych pereł polskiej kinematografii w reżyserii Andrzeja Wajdy, zrealizowany na podstawie głośnej powieści Jerzego Andrzejewskiego w 1958 roku. Akcja filmu dzieje się po 1945 roku, gdy młody członek AK dostaje rozkaz zabicia sekretarza Polskiej Partii Robotniczej.
Dom zły
Dramat kryminalny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego z morderstwem w tle jest obrazem kina składającego hołd naturalizmowi i realiom Polski lat osiemdziesiątych.
Rękopis znaleziony w Saragossie
Dwukrotnie nominowany do Złotej Kaczki film Wojciecha Hasa łączy w sobie kilka światów: poetycki, fantastyczny i baśniowy. Odtwórcy doskonale pozostali w nastroju utworu Jana Potockiego, a reżyser zachował konstrukcję powieści.
Pianista
Film biograficzny tytułowego pianisty Wojciecha Szpilmana, który przeżył koszmat okupowanej Warszawy. Ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musiał ukrywać się najpierw po aryjskiej stronie, następnie w ruinach pozostałych po Powstaniu Warszawskim. Bolesna i wzruszająca historia, która wydarzyła się naprawdę.
Ogniem i mieczem
Pierwsza część najsłynniejszej Trylogii Henryka Sienkiewicza, którą zekranizował Jerzy Hoffman. Jeśli nie zadałeś sobie trudu jej przeczytania, koniecznie powinieneś obejrzeć wszystkie części.
Potop
Piękna historia o metamofozie głównego bohatera, który z miłości do panny Oleńki zmieni całkowicie swoje dotychczasowe życie i wybory. Historia miłosna wszech czasów z potopem szwedzkim w tle i enklawą prawdziwych bohaterów.
Pan Wołodyjowski
Ostatnia część Trylogii sfilmowana pod okiem Jerzego Hoffmana, opowiadająca o losach Michała Wołodyjowskiego, najmniejszego i najdzielniejszego rycerza Rzeczpospolitej. Znajdziemy tu nie tylko urok Polskiego krajobrazu, ale też elegancki świat szlachty polskiej i jej niecodzienną kulturę.
Dzień świra
Komedia Marka Koterskiego. Marek Koterski tworzy scenariusze odzwierciedlające jego przeżycia i problemy, przez co jego twórczość wbudza wiele kontrowersji. W roli kultowego Adasia Miauczyńskiego niezastąpiony Marek Kondrat.
Znachor
Po rozstaniu z żoną sławny chirurg Rafał Wilczur wpada w alkoholizm, przez co dochodzi do straszliwego wypadku, w którym główny bohater traci pamięć. Konsekwencją tego bohater zostaje na wsi znachorem, który w pewnym momencie wchodzi w konflikt z miejscowym lekarzem. W reżyserii niezawodnego Jerzego Hoffmana.
Noce i dnie
Ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej, sagi o rodzinie Niechciców. Akcja filmu toczy się na przełomie XIX i XX wieku, tuż przed rozpoczęciem I Wojny Światowej.