Badanie płytą dynamiczną należy do czynności geotechnicznych, których wykonanie jest niezbędne w celu prawidłowej realizacji inwestycji budowlanej. Sprawdzenie stanu gruntu jest jednym z ważniejszych etapów przygotowań. Analiza szczegółowych parametrów podłoża pozwala ocenić stabilność w kontekście planowanych prac. Aby nieco przybliżyć to zagadnienie, omówimy szczegółowo badanie płytą dynamiczną, które jest bardzo istotnym elementem diagnostyki geotechnicznej.
Jaki jest cel badania gruntu płytą dynamiczną?
Badanie gruntu płytą dynamiczną jest wykonywane w celu określenia nośności oraz stopnia zagęszczenia podłoża. Tego typu analiza jest najczęściej wykonywana przed rozpoczęciem budowy drogi. Poza tym badanie gruntu płytą dynamiczną jest również stosowane do:
- analizy podłoża pod fundamenty i posadzki,
- przygotowania projektów gazociągów lub kanalizacji,
- kontroli nasypów,
- prac związanych z wymianą gruntów.
Badanie gruntu płytą dynamiczną sprawdza się wszędzie tam, gdzie planowane jest posadowienie budynków i dróg. Ponadto jest ono wykonywane w miejscach, w których będą realizowane prace z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego.
Dysponując danymi zebranymi w trakcie badania, specjaliści są w stanie określić prędkość osiadania podłoża. Ma to kluczowe znaczenie dla stabilności całej konstrukcji. Im wyższy stopień zagęszczenia gruntu, tym lepsza zdolność znoszenia dużego obciążenia i mniejsze ryzyko osuwania się ziemi. Badanie płytą dynamiczną pomaga uzyskać informacje na temat wartości osiadania gruntu.
Dużym atutem tej metody jest możliwość wykonania pomiaru nawet w trudno dostępnych miejscach. Wynika to z faktu, że badanie nie wymaga obciążania przeciwwagą.
Na podstawie zebranych informacji inwestor jest w stanie wybrać optymalne materiały oraz najlepsze rozwiązania technologiczne na poszczególnych etapach procesu budowlanego. Trzeba przy tym pamiętać, że badanie płytą dynamiczną pozwala określić jedynie pewien zakres parametrów. Możliwość wybudowania w danym miejscu domu lub drogi zależy od wielu innych czynników. To wymaga zastosowania dodatkowych metod badawczych.
W jaki sposób jest wykonywane badanie gruntu płytą dynamiczną?
Badanie gruntu płytą dynamiczną zostało opracowane w Niemczech. Do jego prawidłowego wykonania używa się dwóch płyt – obciążającej i dynamicznej. Pierwszą z płyt należy przyłożyć na płasko do badanego gruntu. Następnie z wysokości 70 centymetrów spada na nią druga płyta o średnicy 30 centymetrów i wadze 20 kilogramów. Dzięki analizie oddziaływania na siebie obu elementów można ocenić poziom osiadania gruntu.
Badanie płytą dynamiczną wykonuje firma Geotest z Tychów, oferująca specjalistyczne usługi geologiczno-inżynieryjne. Wyniki uzyskanie w trakcie pomiaru są następnie przeliczane i w efekcie powstaje dynamiczny moduł odkształcenia. Do wykonania obliczeń wykorzystywany jest specjalistyczny przyrząd. Dużą zaletą jest szybkie uzyskanie wyników, które są widoczne od razu po uderzeniu płyty dynamicznej w obciążającą. Dla uzyskania jak najbardziej miarodajnych rezultatów należy trzykrotnie powtórzyć próbę.
Badanie gruntu płytą dynamiczną jest dosyć prostą i szybką do wykonania czynnością geotechniczną. Nie wymaga specjalnych przygotowań, co w oczywisty sposób wpływa na jego koszt. Wyniki badania stanowią cenną porcję informacji, które mają kluczowe znaczenie dla możliwości realizacji inwestycji na danym obszarze.