Piękny i zadbany ogród to ozdoba każdego domu. Ideał powinien łączyć najwyższe walory estetyczne z funkcjonalnością. W każdej z popularnych ostatnio tendencji pojawiają się zatem rozmaite elementy dekoracyjne, które wpływają na finalny efekt wizualny całej przestrzeni. Na co warto postawić? Jakie są najciekawsze rozwiązania, sprawiające, że ogród zaczyna wyglądać oryginalnie i przytulnie?
Dlaczego warto wprowadzać dekoracje do ogrodu?
Niby dekoracje nie są niezbędne do funkcjonowania ogrodu, ale mimo to warto je wykorzystywać. Dlaczego?
Ogród stanowi przestrzeń o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym. Jej przeznaczenie jest zbliżone do tego, jak funkcjonują domowe salony. Spędzamy w nich czas na relaksie, a także zapraszamy do nich gości na większe lub mniejsze przyjęcia.
Przestrzenie wypoczynkowe wyposaża się w odpowiednie meble oraz dodatki, które równocześnie zapewniają komfort oraz budują przytulne i zaciszne miejsce. Skoro ogród ma dawać szansę na wypoczynek, warto zastanowić się, co powinno się w nim znaleźć, aby uzyskać najciekawsze efekty.
Rodzaje dekoracji do ogrodu – co można wybrać?
Istnieje wiele typów dekoracji do ogrodu. Można je podzielić na kilka praktycznych kategorii. W przydomowych przestrzeniach pojawiają się choćby elementy małej architektury. Wznosi się na przykład pergole, altany lub fontanny.
Oprócz nich pojawiają się rozmaite mniejsze elementy, jak rzeźby lub ozdobne donice na szczególnie ciekawe okazy roślinne.
Nie da się też zbudować tej przestrzeni bez roślin. Wprowadza się zatem rozmaite byliny, pnącza lub krzewy dekoracyjne.
Ważnym czynnikiem, wpływającym na odbiór estetyczny ogrodu, jest także oświetlenie. Lampy budują nastrój i sprawiają, że można się cieszyć tym miejscem w zasadzie o każdej porze dnia lub nocy.
Oświetlenie w ogrodzie – czy może dekorować?
Zwykło się patrzeć na oświetlenie w ogrodzie jako na produkty typowo funkcjonalne, które pozwalają na korzystanie z przestrzeni po zapadnięciu ciemności. Lampy doświetlają ścieżki oraz zapewniają wystarczającą jasność w przestrzeni rekreacyjnej.
Wiele osób zapomina jednak, że przy pomocy światła da się także dekorować. Odpowiednie dobranie lamp oraz ustawienie ich w strategicznych miejscach, potrafi zasadniczo wpłynąć na wygląd ogrodu.
Jakie lampy przydają się do budowania nastroju i przytulności na przydomowym terenie? Na elewacjach najczęściej montuje się kinkiety. Warto także zastosować niewielkie oczka wpustowe, które umieszcza się przy szczególnie ciekawych elementach, wartych podświetlenia. Mogą to być elementy architektoniczne, dzieła sztuki lub ozdobne rośliny. Snopy światła wydobywają je z mroku, tworzą spektakularną grę świateł i cieni.
Niejednokrotnie przy pomocy światła buduje się wieloplanowość ogrodu. Wtedy spędzanie w nim czasu również nocą staje się prawdziwą przyjemnością dla ciała i ducha.
Popularne style aranżacji ogrodów
Rodzaj dekoracji do ogrodu w dużej mierze zależy od stylistyki przestrzeni. Dodatki muszą bowiem uzupełniać całość planu oraz stawać się w nim prawdziwą wisienką na torcie, która tworzy specyficznych i indywidualny charakter przydomowego miejsca.
Jakie są zatem najpopularniejsze style ogrodowe?
Współcześni miłośnicy pięknych ogrodów chętnie wybierają koncepcje nowoczesne i minimalistyczne. To obecnie najpopularniejszy nurt. Ogród opiera się na maksymalnie uproszczonych elementach, bazujących na podstawowych figurach geometrycznych. Wszystko jest uporządkowane i harmonijne. Uprawia się wyłącznie rośliny wieloletnie. Sadzi się ozdobne trawy i krzewy.
Czy w takich ogrodach jest miejsce dla dekoracji? Jak najbardziej tak. Ich forma nie powinna jednak odbiegać od głównej tendencji. Jeśli zatem pojawia się mała architektura, są to najczęściej proste, praktyczne altany albo tarasy. Donice są zgeometryzowane i maksymalnie proste, a jako lamp używa się płaskich i dyskretnych oczek wpustowych.
Jakie inne style zyskują obecnie na popularności? Spore grono zwolenników mają ogrody w stylach śródziemnomorskich. Wiele osób organizuje przestrzeń inspirowaną francuską Prowansją, pełną wrzosów i rozmaitych ziół. Znaczącym powodzeniem nieustannie cieszą się aranżacje włoskie lub orientalizujące, w których ilość przedmiotów dekoracyjnych bywa znacznie większa niż w surowych ogrodach minimalistycznych. Łatwo spotkać w nich rzeźby, ozdobne donice lub stylizowane elementy ceglane, oplecione dzikim winem lub bluszczem. Wszystko buduje nastrój tajemniczości, pełnej ciekawostek do ciągłego odkrywania w różnych częściach ogrodu.
Dekoracje do ogrodu – dla każdego coś miłego
Ogrody bez dekoracji są niekompletne. Nawet minimalistyczne przestrzenie potrzebują bowiem oświetlenia, donic czy poduszek na meble ogrodowe. Zawsze trzeba jednak dbać o to, aby wszystkie elementy były ze sobą spójne i razem tworzyły ciekawą całość.