Kupno nieruchomości to dla każdego z nas trudna decyzja. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Jednak najistotniejszą kwestią jest to, jak znaleźć najlepszą ofertę i dobrze zainwestować pieniądze. Prawda jest bowiem taka, że na rynku jest wiele ogłoszeń o sprzedaży mieszkania, czy domu, ale czy rzeczywiście spełniają one wszelkie oczekiwania nabywcy? Jak znaleźć tę wymarzoną nieruchomość?
Zawężenie obszaru poszukiwań
Obecnie większość z nas szuka nieruchomości na sprzedaż na popularnych portalach ogłoszeniowych, lecz ofert jest tak dużo, że ciężko wybrać kilka i tylko między nimi dokonać wyboru. Dlatego dobrze jest zawęzić obszar poszukiwań. Wpisanie w wyszukiwarkę frazy np. mieszkania na sprzedaż w Siedlcach spowoduje, że wyniki mogą być naprawdę zaskakujące. Całkiem możliwe, że nieruchomości najbardziej nas interesujące mogą znajdować się na dwóch różnych krańcach miasta, innym typie budownictwa, czy rynku. Do uniknięcia takiej sytuacji przyda się lista, na której znajdą się najważniejsze warunki, jakie mieszkanie bądź dom ma spełniać. Warto określić sobie również budżet i według niego rozpocząć poszukiwania.
Atrakcyjność oferty
Ogłoszeniodawcy tak przedstawiają ofertę, aby przyciągnęła jak najwięcej zainteresowanych. Często więc celowo pomijają te cechy nieruchomości, które nie będą dla nabywcy atrakcyjne. W wielu przypadkach można zauważyć, że ogłoszenie zostało tak skonstruowane, że w razie jakichkolwiek wątpliwości kupujący nie będzie mógł powiedzieć, że zaistniała próba oszustwa. Przykładowo, jeśli w ogłoszeniu od prywatnego sprzedawcy można znaleźć sformułowanie, że aranżacja wnętrza wymaga małych poprawek, to całkiem możliwe, że nieruchomość będzie wymagała remontu. Należy też zaznaczyć, że w ofercie mogą nie pojawić się istotne fakty dotyczące mieszkania bądź domu np. brak komunikacji miejskiej w pobliżu, złe oświetlenie, czy słaby dostęp do infrastruktury miasta.
Oczywiście, nie każde ogłoszenie musi tak wyglądać. Wszystko zależy od tego, czy sprzedawca chce uczciwie spieniężyć nieruchomość, czy może szybko zarobić na naiwności nabywcy.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Każdy, kto chce kupić mieszkanie, czy dom ma dwie możliwości. Może wybrać lokal z rynku wtórnego bądź też pierwotnego. Pierwszy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że pochodzi z tzw. drugiej ręki. Trzeba się więc liczyć z tym, że ktoś wcześniej mieszkał w danej nieruchomości, według własnego gustu przeprowadził aranżację wnętrz i może chcieć dokonać sprzedaży z całym wyposażeniem. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, nabywca może mieć pewność, że lokal do tej pory nie był zamieszkiwany, jest w nowym budownictwie, więc raczej nie będzie w nim żadnych poważnych usterek przez najbliższe lata.
Co więcej, kupujący może sam zaaranżować wnętrze zgodnie z uznaniem i przeznaczeniem pomieszczeń. Jeśli chodzi o ceny, to są naprawdę zróżnicowane. Ciężko powiedzieć, która oferta będzie korzystniejsza. Na wartość nieruchomości może mieć wpływ kilka istotnych czynników, np.:
- lokalizacja,
- metraż
- dostęp do komunikacji,
- aranżacja wnętrz,
- piętro,
- dostęp do tarasu lub balkonu,
- ilość pomieszczeń,
- miasto, w którym się znajduje,
- rodzaj rynku.
Zakup każdej nieruchomości należy dokładnie przemyśleć i zweryfikować informacje, które znalazły się w ogłoszeniu, a nawet te, których nie było. Czasami samo obejrzenie lokalu nie wystarczy do tego, by zyskać pewność, że jest tym wymarzonym. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie dobrze jest wcześniej poznać okolicę i sąsiadów. Niestety w niektórych przypadkach odległość od szkoły, pracy, czy komunikacji miejskiej może sprawić, że nieruchomość straci dla nas na wartości. Zresztą także głośne sąsiedztwo przez wielu z nas także nie jest mile widziane.