Nawet mieszając w blokowisku pamiętającym zamierzchłe prl-owskie czasy możemy urządzić piękne mieszkanie. Dotyczy to również balkonu, który jest często zapomnianą częścią mieszkania.
Podłogi i parapety
Często kupując mieszkanie mamy do czynienia z szaroburymi płytkami nie pierwszej nowości, które nie są ani ładne, ani ciepłe i mają największy wpływ na całościowy efekt wizualny balkonu. Warto zainwestować w podłogę z prawdziwego drewna, którą łatwo ułożyć samodzielnie z gotowych elementów. To od razu odmieni wygląd całego balkonu. Drewno jest dostępne w różnych wzorach i kolorach. Jeśli płytki są w dobrym stanie, zawsze można pokusić się o ich przemalowanie specjalną farbą do płytek. To najtańsze rozwiązanie.
Istotną funkcję pełni parapet. On najczęściej nie wymaga spektakularnych zmian, ale gdy dobierze się jego kolor pod kolor podłogi, całość diametralnie się odmieni.
Barierka i osłonka
W zależności jakimi dysponujemy środkami, barierka to coś, co ma nas osłonić przed oczami ciekawskich i zapewnić bezpieczeństwo. W blokach o starszym budownictwie balkony tworzono ze stalowych prętów: można je zakryć dowolną osłonką, a wybór jest spory: trzcina, wiklina, z PCV, sztucznych liści, winylu lub tkanin. Stalowe barierki można również dowolnie pomalować specjalną farbą.
Meble
Nie są elementarnym elementem balkonu, bo jeśli jest na nim mało miejsca, powinniśmy zainwestować w składane meble, które łatwo przechować. Składany stolik można przykręcić do ściany, w razie potrzeby może służyć za suszarkę.
Meble należy wybierać z odnawialnych materiałów, lekkich i łatwych do utrzymania w czystości. Dużą popularnością cieszą się meble wiklinowe, ratanowe, mniej drewniane i plastikowe.
Kwiaty
Czym byłby balkon bez roślin i kwiatów? Rośliny są najpiękniejszą dekoracją dla każdego wnętrza. Dobierz donice, które wyeksponują kwiaty i odzwierciedlą charakter balkonu. Najpiękniejsze i najpopularniejsze kwiaty, które kwitną aż do pierwszych przymrozków to pelargonie i surfinie. Łatwe w pielęgnacji są również begonie.
Oprócz kwiatów na balkonie zasadź również miętę i bazylię, przydatną do wielu potraw czy letnich koktajli.
Oświetlenie i dekoracje
Na balkonie rozwieś ozdobne lampki LED-owe, które stworzą niesamowity nastrój. Możesz także poukładać świece, jednak pamiętaj o ich zabezpieczeniu. Najbezpieczniejsze będą tealighty w słoikach.
Dekoracje na balkonach nie są konieczne, ponieważ to kwiaty powinny grać pierwsze skrzypce. Nowatorskim rozwiązaniem jest powieszenie obrazków. Fotele ozdób miękkimi poduchami, zadbaj również o koc. To sprawi, że balkon stanie się głównym miejscem relaksu i wyczekiwanego odpoczynku.
Jakie piękne balkony! A porady z pewnością wcielę w życie. Nie zgodzę się jedynie z drewnianą podłogą, która jest niestety bardzo problematyczna na balkonie.