Przygotowanie do malowania drewna obejmuje między innymi wybór odpowiedniego produktu. Zależy Ci na dokładnym pokryciu drewna kolorem i estetyczną, trwałą powłoką? W takim razie farby akrylowe to dobry wybór. Z tym artykułem dowiesz się, jak z ich pomocą dobrze pomalować drewnianą powierzchnię.
Dlaczego farby akrylowe malowania drewna to dobry wybór?
Powodów jest kilka. Farby akrylowe, znane też jako emalie akrylowe lub, potocznie, akryle do drewna, to substancje, których bazę stanowią żywice poliakrylowe, a rozcieńczalnikiem jest woda. Zawierają też pigmenty odpowiadające za kolor produktu. Z takiego składu wynika kilka bardzo cennych cech farb akrylowych:
- tworzą kryjącą, barwną powłokę – matową, półmatową lub satynową w zależności od produktu, jaki wybierzesz;
- powłoki tworzone przez farbę akrylową są odporne na zarysowania, wilgoć, blaknięcie powodowane promieniowaniem słonecznym – to oznacza, że możesz stosować je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń; powłoki te możesz też umyć, kiedy tylko drewniana powierzchnia się ubrudzi;
- farby akrylowe są wodorozcieńczalne – dzięki temu mają delikatny, nieszkodliwy zapach; są odpowiednie do otoczenia dzieci i alergików;
- charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża i oferują dobre krycie.
Malowanie drewna rozpocznij od przygotowania podłoża
Zanim sięgniesz po wałek lub pędzel, poświęć odpowiednio dużo czasu na oczyszczenie i przygotowanie drewnianej powierzchni do przyjęcia farb. W ten sposób poprawisz przyczepność podłoża, a dzięki temu malowanie drewna będzie mniej czaso- i energochłonne; zużyjesz też mniejszą ilość farby.
Jeśli drewno było wcześniej malowane i stare powłoki są w dobrej kondycji, wystarczy przetrzeć je papierem ściernym. Warstwy poprzednio użytej farby łuszczą się i odchodzą? W takim razie porządnie wyszlifuj drewno, najlepiej papierem ściernym o dużej gradacji, a wystające elementy usuń na przykład szpachlówką. Twoim celem jest uzyskanie gładkiej, równej powierzchni. Na końcu usuń wszelkie zabrudzenia, w tym pył powstały w wyniku szlifowania.
Malowanie drewna farbą akrylową – konkretne wskazówki
- Wykorzystaj wałek lub pędzel z włókna syntetycznego – takie najlepiej sprawdzają się w kontakcie z farbami wodorozcieńczalnymi.
- Przed użyciem farby akrylowej zastosuj grunt do drewna. Poprawi on chłonność podłoża i zmniejszy zużycie farby docelowej.
- Po około dobie od zakończenia gruntowania powtórz zabieg przygotowania podłoża: wygładź drobnoziarnistym papierem ściernym i odpyl za pomocą szczotki lub pędzla.
- Pora na użycie farby akrylowej! Bezpośrednio przed malowaniem drewna dokładnie wymieszaj produkt i przelej potrzebną ilość do kuwety malarskiej.
- Malowanie zacznij od trudno dostępnych miejsc i zakamarków. Dopiero później przejdź do dużych powierzchni.
- Pędzel lub wałek prowadź wzdłuż słojów drewna – to ułatwi Ci równomierne rozprowadzenie emalii.
- Zdecydowanie lepiej jest nanieś dwie, a nawet trzy warstwy farby akrylowej w sugerowanych przez producenta odstępach czasowych niż jedną, ale bardzo grubą. Postaraj się stworzyć jak najcieńszą powłokę. Dostrzegasz drobne prześwity? Spokojnie! Wyrównasz je podczas następnego malowania.
- Przestrzegaj czasu schnięcia określonego na etykiecie produktu. Dopiero po całkowitym wyschnięciu jednej warstwy, przejdź do nakładania drugiej. Zależy Ci na maksymalnym skróceniu czasu malowania drewna? Zwróć uwagę na farby akrylowe szybkoschnące, na przykład Jedynka Deco&Protect Drewno i Metal Mat.
Widzisz? Malowanie drewna z farbą akrylową nie jest trudne. Wystarczy poznać instrukcję i przestrzegać każdego jej kroku. Wtedy piękny i trwały efekt odnowionego drewna gwarantowany!
Podsumowanie:
- Przed Tobą malowanie drewna i wybrałeś/wybrałaś do tego farbę akrylową? Mamy dla Ciebie poradnik, z którym dowiesz się, jak zrobić to dobrze.
- Powodów, dla których farba akrylowa to dobry pomysł na malowanie drewna jest wiele. Znasz je wszystkie? Zajrzyj do artykułu i sprawdź!
- Malowanie drewna to dość czasochłonne zajęcie, ale uwierz, jeśli tylko wybierzesz dobrą farbę, a całą pracę wykonasz dokładnie i sumiennie, uzyskany efekt dostarczy Ci mnóstwa satysfakcji.