Polskę, przynajmniej w skali Europy, śmiało można uznać za zbożowego potentata. Jeśli chodzi o Unię Europejską, zaliczamy się do wielkiej czwórki producentów, obok Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec. Jakich zbóż uprawia się w naszym kraju najwięcej? Jak wypadamy pod tym względem w porównaniu do innych państw świata?
Pszenica
Podstawę polskich plonów, podobnie jak w większości państw Europy, stanowi oczywiście pszenica. W 2018 roku według GUS pod uprawę przeznaczono na terenie Polski 7,8 mln ha. Z tego aż 2,4 mln ha zajęły uprawy pszenicy. Spotkamy je przede wszystkim w południowej i południowo-wschodniej części kraju. Coraz ciekawsze, wydajne i cechujące się odpornością odmiany na polskim rynku oferuje między innymi doświadczona firma Syngenta. Na świecie produkuje się około 700 mln ton pszenicy rocznie. Wśród państw liderem są Chiny z wynikiem 100 mln ton, ale jeśli zsumujemy produkcję w całej Unii Europejskiej, to właśnie ona będzie liderem, w czym duży udział ma także Polska, gdzie zbiera się około 100 mln ton pszenicy w ciągu roku i co plasuje nas w ścisłej czołówce na kontynencie. Poza Unią pokaźne uprawy pszenicy można spotkać także w Rosji i Turcji. Na świecie liczą się Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, jak również Argentyna i Brazylia.
Żyto
Dla porównania uprawy żyta w naszym kraju zajmowały w 2018 roku 0,9 mln ha. Zbierane plony to około 3,5 mln ton, co sprawia, że jesteśmy pod tym względem potentatem. Na całym świecie rocznie produkuje się 13 milionów ton żyta. Jednocześnie nasz kraj jest światowym liderem w produkcji pszenżyta.
Jęczmień
W 2018 roku w Polsce uprawiało się jęczmień na terenie o powierzchni 1 mln ha. Przekłada się to na 4 mln ton ziarna rocznie pochodzące z naszego kraju, gdy na świecie produkcja wynosi około 140 mln ton. Na kontynencie dość wyraźnie dystansują nas pod tym względem Francuzi oraz Niemcy, a na świecie liczą się także Stany Zjednoczone, Turcja, Kanada i Ukraina, największym zaś producentem jest Rosja z wynikiem 7 mln ton.
Owies
W Polsce nie brakuje również upraw owsa, które zajmują powierzchnię 0,5 mln ha. Plasuje to owies na czwartym miejscu pod względem powierzchni upraw, ale gdy uwzględnimy jeszcze pszenżyto i mieszanki zbożowe, okaże się, że będzie to dopiero szósta pozycja.