Artykuł partnera.
Jeszcze paręnaście lat temu kinkiety kojarzyły nam się ze starodawnymi aranżacjami w domach naszych babć. Współcześni producenci wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom nowoczesnych klientów, którzy nierzadko szukają niebanalnych rozwiązań dla małych przestrzeni. Właśnie w nich lampy ścienne sprawdzają się najlepiej. Co więcej, okazuje się, że z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno w salonie, jak i sypialni czy przedpokoju.
Nowoczesne kinkiety cechuje bardzo długa lista niepodważalnych zalet. To lampy ścienne, które mogą współwystępować w jednym pomieszczeniu z różnego rodzaju oświetleniem, by sprawnie dzielić je na przestrzenie o zróżnicowanym przeznaczeniu. Co istotne, ich zastosowanie sprawia, że cała przestrzeń może przybrać zupełnie inny charakter. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat lamp ściennych – z naszego artykułu dowiesz się, czy mogą zastąpić lampy wiszące i na co zwracać uwagę podczas zakupu i montażu.
Kinkiety – lampy ścienne jako oświetlenie główne czy dodatkowe?
Kinkiety to najczęściej lampy dodatkowe, które pojawiają się w jednym pomieszczeniu wraz ze standardowymi zwisami. Ich głównym zadaniem jest więc zapewnienie dodatkowego wsparcia – np. podczas czytania, pracy czy nauki lub przygotowywania posiłków. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że nowoczesne lampy ścienne są nie tylko funkcjonalne, ale także bardzo estetyczne. Pełnią funkcję dekoracyjną, podkreślając obecność zdjęć, pamiątek czy obrazów lub same w sobie stanowią ozdobę pomieszczenia.
Warto jednak zauważyć, że nowoczesne kinkiety mogą w pełni zastąpić oświetlenie główne. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają niskie mieszkanie, gdzie standardowe lampy wiszące mogłyby przytłoczyć całe pomieszczenia. W takich przypadkach najlepiej jest zdecydować się na modele, w których żarówka jest skierowana ku górze. Odbijające się od sufitu światło rozejdzie się po całej przestrzeni i optycznie ją powiększy. Tymczasem kinkiety z żarówką skierowaną ku podłodze stanowią najlepszy wybór, gdy potrzebujesz wprowadzić do wnętrza przytulny klimat. To najczęściej wybierane modele do sypialni i salonu. Co istotne, zarówno pierwszą, jak i drugą wersję, znajdziesz w szerokiej ofercie sklepu internetowego Artera.
Należy pamiętać, że istnieją również kinkiety otwarte w obie strony jednocześnie – zarówno do góry, jak i w dół. Właśnie takie lampy ścienne najlepiej sprawdzają się na klatkach schodowych i w wąskich korytarzach. Dają dużo nienachalnego światła (mogą być więc spokojnie włączane również późnym wieczorem), nie zajmują zbyt wiele przestrzeni i nie ograniczają swobody ruchów, a jednocześnie same w sobie stanowią ozdobę. Doskonale prezentują się na pustych, jednobarwnych ścianach.
Kinkiety – prawidłowy montaż
Warto zauważyć, że nowoczesne kinkiety mają być jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. Ich zadaniem jest rozjaśnienie wybranej przestrzeni, ale również jej dekoracja. Właśnie dlatego warto dokładnie przemyśleć nie tylko ich wybór, ale również prawidłowe rozmieszczenie w danym pomieszczeniu. Dzięki nim przestrzeń może nabrać interesującego charakteru – odpowiednie rozmieszczenie lamp we wnętrzu może zapewnić naprawdę interesujący efekt. Na co więc zwracać uwagę?
Przyjmuje się, że kinkiety montujemy z zachowaniem symetrii. To właśnie dlatego bardzo często można spotkać je po dwóch stronach lustra – zarówno w przedpokoju, łazience, jak i przy toaletce znajdującej się w sypialni. Mogą służyć również jako podkreślenie istotnych dla właścicieli mieszkania ozdób: zdjęć czy pamiątek z podróży. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać lampy ścienne otwarte ku dołowi lub ku górze, montując je odpowiednio nad lub pod wybranym elementem wyposażenia. W przypadku montażu na dwóch ścianach pomieszczenia warto pamiętać, że powinno się zachować efekt odbicia lustrzanego.
Bardzo ważne dla ogólnego efektu są też prawidłowe wysokości i odległości od innych elementów wyposażenia. Standardowa wysokość pomieszczenia w nowoczesnym budownictwie waha się od 2,5 do 2,7 metra – w takim przypadku kinkiety powinny znaleźć się na wysokości ok. 1,9 m. Jeśli decydujesz się na montaż lampy ściennej z żarówką skierowaną ku dołowi, powieś ją ok. 15 cm poniżej górnej krawędzi okna. Kinkiety ze światłem padającym na sufit powinny znaleźć się w oddaleniu o 30-90 cm od niego. Trzymanie się tych zasad pozwala osiągnąć naprawdę elegancki efekt.