Konieczność przeprowadzenia właściwej termoizolacji budynku nie podlega żadnej dyskusji i w tej kwestii specjaliści w zakresie budownictwa są jednomyślni. Ocieplenie bryły na wczesnym etapie budowy zapewnia skuteczność i opłacalność izolacji, a także gwarantuje komfort termiczny i dobre wygłuszenie budynku. Izolacja cieplna to dobra i rozsądna inwestycja, która może się zwrócić w stosunkowo krótkim czasie. Przyjemne temperatury w okresie letnim i zimowym, oszczędności na ogrzewaniu budynku, ochrona ścian przed zawilgoceniem to główne korzyści, płynące z termoizolacji.
Kiedy ocieplamy nowy budynek?
Zaleca się uwzględnienie systemu izolacji termicznej budynku już w czasie jego projektowania lub na wczesnym etapie budowy. Wyeliminujemy w ten sposób wychładzanie się bryły i jej zawilgocenie w efekcie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Konsekwencje tych procesów mogą być bardzo złe dla konstrukcji bryły, a do tego ich ewentualne usunięcie w przyszłości może się okazać bardzo kosztowne i czasochłonne.
Gdy stawiamy nowy budynek, musimy przewidzieć w kolejnych etapach ocieplenie ich ścian zewnętrznych, posadzek, stropów, a także dachu. Wszystkie ocieplane powierzchnie muszą być bezwzględnie całkowicie suche, dzięki czemu wyeliminujemy zbieranie się wilgoci i powstawanie ognisk pleśni. Szacuje się, że całkowity czas schnięcia tych elementów nie powinien być krótszy niż kilka miesięcy.
Czy ocieplać stary budynek?
Dzisiejsze wymogi stawiane systemom cieplnym budynków są zdecydowanie bardziej rygorystyczne, niż kilkanaście lat temu. Jeszcze na początku lat 2000 nie przykładano większego znaczenia do przenikalności termicznej ścian, których współczynnik znacznie odbiegał od obecnej wiedzy technologicznej i przepisów budowlanych. Budynki ocieplano w starej technologii z użyciem przestarzałych materiałów, a sama warstwa izolacyjna miała o wiele mniejszą grubość. Skutki takich rozwiązań są odczuwalne i widoczne na przestrzeni lat po zakończeniu prac ociepleniowych. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia wierzchniej warstwy izolacji, pęknięcia na powierzchni elewacji, a w skrajnych przypadkach nawet odspojenia materiału izolacyjnego. Liczne mostki termiczne oraz zawilgocenie ścian oraz pleśń i grzyby są równie często spotykaną wadą przestarzałej izolacji. W tym kontekście konieczność ocieplenia starego budynku jest absolutnie konieczna, w przeciwnym wypadku jego utrzymanie będzie generowało duże koszty związane z ogrzewaniem i ewentualnym osuszaniem.
Docieplenie – kiedy konieczne?
Docieplanie budynku polega na prowadzeniu prac izolacyjnych na już istniejącym ociepleniu. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku starych budynków, których warstwa izolacyjna po latach nie uległa zniszczeniu, a jedynie została niedbale położona. Oczywiście, stan istniejącej izolacji bryły ocenia fachowiec, który po wnikliwej i specjalistycznej ocenie, za pomocą użycia bardzo zaawansowanego sprzętu, przygotowuje ekspertyzę termomodernizacyjną, w której uwzględnia stan techniczny zarówno izolacji, jak i samego budynku. Szczelność warstwy izolacyjnej ma tutaj kluczowe znaczenie.
Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców.