Artykuł partnera.
Płacenie w sieci jest bezpieczne także dzięki temu, że nad transakcjami online czuwają odpowiednie organy, a operatorzy płatności muszą dysponować specjalnymi zezwoleniami na prowadzenie swojej działalności. Najważniejszym podmiotem nadzorującym płatności online jest Prezes NBP. Tłumaczymy, na czym polega sprawowana przez niego kontrola!
Systemy płatności online a zadania Prezesa NBP
Uprawnienia Prezesa NBP, jeśli chodzi o kontrolę i sprawowanie pieczy nad płatnościami online, są dość szerokie. Jego zadania są dokładnie opisane w Ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (Dz.U. z 2016 r.poz. 1224, z późn. zm.).
Prezes NBP sprawuje szeroko pojęty nadzór nad systemami płatniczym i dba o bezpieczeństwo transakcji. W tym celu podejmuje takie działania, jak:
- wydawanie zezwoleń na wdrożenie i funkcjonowanie danego systemu płatności – to od tego organu zależy, czy dana forma zapłaty za produkty będzie mogła zostać wprowadzona w życie;
- sporządzanie opinii na temat tego, jak sprawuje się dany system płatności – kryteriami branymi pod uwagę są poziom zapewnianego bezpieczeństwa i realizowanie przelewów zgodnie z przepisami;
- wydawanie zaleceń dotyczących poprawy czy usprawnienia działania danego systemu;
- zbieranie danych statystycznych odnośnie do funkcjonowania systemów płatności – Prezes NBP ma prawo m.in. do tego, aby odnotowywać błędy i nieprawidłowości, które miały miejsce podczas realizacji transakcji online.
Nadzorowi Prezesa NBP podlegają przelewy realizowane za pośrednictwem operatów. Pod jego kontrolą jest m.in. system płatności online Przelewy24.
Które systemy płatności są nadzorowane przez Prezesa NBP?
Za system płatności uznaje się realizowanie transakcji, w których oprócz nadawcy przelewu (np. klienta sklepu) i odbiory (np. sprzedawcy) bierze udział dodatkowy podmiot. Jest nim operator, do którego w pierwszej kolejności trafiają przelewane środki finansowe. W ten sposób funkcjonują rozwiązania płatnicze udostępniane przez https://www.przelewy24.pl/.
Uprawnienie Prezesa NBP obejmują nadzór nad takimi systemami płatności, jak:
- Elixir, Euro Elixir i Express Elixir – systemy te są prowadzone przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. i dotyczą one standardowych przelewów, a w tym również takich, które są realizowane w euro i szybkich przekazów pieniężnych;
- System Płatności Mobilnych BLIK;
- System płatności BlueCash;
- Inkart – jest to system płatności kartowych;
- Krajowy System Rozliczeń;
- SORBNET2 – jest to system płatności wysokokwotowych realizowanych w złotych;
- TARGET2-NBP – to analogiczny system do SORBNET2 – umożliwia on jednak dokonywanie płatności w euro.
Takie metody płatności są często wykorzystywane na co dzień – podczas zakupów w e-sklepach czy w czasie robienia opłat za rachunki lub subskrypcje. Są one bezpieczne, gdyż czuwają nad tym same banki, operatorzy, ale też ze względu na fakt, że podlegają one kontroli ze strony Prezes NBP.