Obróbka CNC (Computer Numerically Controlled) to proces produkcyjny, w którym oprogramowanie komputerowe dyktuje ruch narzędzia tnącego do selektywnego usuwania materiału z obrabianego przedmiotu i wytwarzania zaprojektowanej na zamówienie części. W oparciu o tę technologię pracują m.in. nowoczesne frezarki. Są one coraz częściej wykorzystywane do tworzenia komponentów wykorzystywanych w wielu branżach. Krótko opiszemy najważniejsze zalety tego typu obróbki CNC.
Maksymalna precyzja
Jedną z największych zalet, zapewnianych przez frezowanie CNC, jest fakt, że specjalistyczne, odpowiednio zaprogramowane urządzenia mogą tworzyć części dokładnie według podanej specyfikacji. Maszyny podczas obróbki komponentów opierają się na instrukcjach wprowadzonych do komputera, co eliminuje możliwość wystąpienia ludzkiego błędu, który jest powszechny w urządzeniach obsługiwanych ręcznie. Części mogą być wytwarzane nawet z dokładnością do 0,004 mm – nie ma problemu z wykonywaniem na formach bardzo szczegółowych detali, drobnych kanalików, wgłębień czy wyżłobień.
Szybkie i wydajne frezowanie
Konwencjonalne frezarki często wymagają od operatora ręcznej zmiany narzędzi skrawających w zależności od wykonywanej operacji. Jest to nie tylko czasochłonne, ale także często nieefektywne, ponieważ ostateczny efekt pracy narzędzia może zależeć od niedokładnych manualnych ustawień, wprowadzonych przez operatora. Frezarki CNC wyposażone są w specjalne obrotowe uchwyty do krawędzi tnących, które mogą pomieścić wiele różnych narzędzi. Prowadzą one obróbkę w kilku osiach, umożliwiając szybkie i wydajne wykonywanie operacji skrawania. Dzięki frezowaniu CNC można przygotować dużą liczbę części nawet w ciągu kilku godzin, podczas gdy wykonanie tej samej pracy konwencjonalnymi metodami może zająć kilka dni.
Frezowanie metali i innych materiałów
Ważną zaletą obróbki skrawaniem w oparciu o CNC jest również uniwersalność pod względem zastosowania maszyn do opracowania wielu materiałów. Możliwe jest m.in. frezowanie metali, takich jak: stal nierdzewna, żaroodporna, austenityczna, hartowana, sprężynowa itp., bloków żeliwnych, wolframu, aluminium, miedzi, tytanu, a także tworzyw sztucznych czy drewna. Dobra frezarka CNC sprawdzi się w przeróżnych projektach, pozwalając precyzyjnie obrobić wybrany element zarówno w miękkich, jak i niezwykle twardych materiałach.
Atrakcyjne koszty
Zastosowanie frezarek CNC w procesie tworzenia części, bez względu na to, czy są to elementy prototypowe, czy seryjnie produkowane komponenty, wiąże się również ze stosunkowo niskimi kosztami. Frezowanie CNC jest jednym z najtańszych współczesnych procesów produkcyjnych. Powstałe w ten sposób elementy kosztują np. mniej niż takie same części wydrukowane na drukarkach 3D.
Bezpieczne użytkowanie
Na koniec warto wspomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Maszyny CNC, a tym samym frezowanie, mogą działać bez operatora, ograniczając w ten sposób możliwość wypadków i zmniejszając zagrożenie utraty zdrowia. Najnowocześniejsze modele są nawet wyposażone w funkcję automatycznej zmiany narzędzi skrawających. Obsługa tego typu frezarek jest przeprowadzana za pomocą komputera. Rola człowieka polega zazwyczaj na nadzorowaniu pracy maszyny. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie https://sacher-cnc.pl/.