Beton jest bardzo wytrzymały, jednak w określonych przypadkach będzie wymagać dodatkowego wzmocnienia. W tym celu stosowane jest zbrojenie. Czym dokładnie jest beton zbrojony? Jakie są główne rodzaje zbrojenia betonu?
Beton zbrojony – co to jest?
Betonem zbrojonym nazywa się rodzaj betonu, do którego dodane jest zbrojenie. Z kolei zbrojeniem określa się komponenty, które wzmacniają konstrukcje betonowe.
Zastosowanie zbrojenia w betonie powoduje przede wszystkim podniesienie jego wytrzymałości i odporności na czynniki zewnętrzne. Zbrojony beton jest w mniejszym stopniu narażony na powstawanie rys skurczowych, spękań i wykruszanie.
Zbrojenie betonu ma bardzo szerokie zastosowanie. Używane jest ono nie tylko przy budowie dużych konstrukcji, na przykład mostów czy wieżowców, lecz też na budowie domu jednorodzinnego, na przykład przy wykonaniu fundamentów, posadzek czy schodów betonowych.
Rodzaje zbrojenia betonu
Beton zbrojony jest różnymi metodami. Jakie rodzaje zbrojeń betonu stosowane są najczęściej?
Żelbet
To jeden z najczęściej stosowanych rodzajów betonu zbrojonego. Powstaje ze szkieletu wykonanego ze stalowych prętów, który zalewany jest mieszanką betonową. Całość umieszcza się w szalunku – deskowaniu.
Żelbet stosowany jest podczas wielu inwestycji, ponieważ szkielet z prętów stalowych, czyli właśnie zbrojenie może mieć różne formy. Dzięki temu można specjalnie dopasować je do projektu konstrukcji.
Poszukującym firm jak betoniarnia w Krakowie daje dostęp do sprawdzonych dostawców oraz do najwyższej jakości betonu, który może być zamówiony z dostawą pod wskazany adres.
Siatkobeton
Zbrojenie powstaje z użyciem siatek, na przykład zgrzewanych lub tkanych. Najczęściej stosowane są siatki o oczkach kwadratowych w wymiarach od 6 x 6 mm do 12 x 12 mm.
W porównaniu do żelbetu siatkobeton charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością na obciążenia, rozciąganie i wydłużanie względne. Dodatkowo ze względu na jednolitą budowę siatki wyróżnia się jednorodnym wyglądem.
Beton sprężony
Zbrojenie tego typu betonu prowadzone jest z wykorzystaniem strun – określany jest on wtedy jako strunobeton, albo kabli sprężających – wówczas nazywany jest kablobetonem.
Wykonanie betonu sprężonego polega na umieszczeniu w szalunku lub formie strun albo kabli sprężających, naprężeniu ich, a następnie zalaniu mieszanką betonową. Gdy beton osiąga 70 proc. wymaganej wytrzymałości, struny lub kable sprężające są zwalniane.
Wykorzystanie sił sprężających w betonie równoważy występujące w nim naprężenia, co podwyższa jego wytrzymałość.
Fibrobeton
Określany jest także jako beton zbrojony rozproszony, ponieważ zbrojenie umieszczane jest od razu w mieszance i równomiernie w niej rozprowadzane. Można spotkać się także z terminem mikrozbrojenia.
Beton rozproszony może być wzmocniony za pomocą włókien stalowych, syntetycznych, węglowych, szklanych, bazaltowych zależnie od oczekiwanych właściwości i jego przeznaczenia.
Fibrobeton powstaje przez dodanie włókien do mieszanki betonowej w odpowiednich proporcjach. Wykorzystanie włókien zbrojeniowych powoduje, że beton uzyskuje jeszcze lepsze właściwości wytrzymałościowe bez konieczności stosowania prętów czy siatek.