Ogrodzenie posesji jest sprawą bardzo istotną, ponieważ jest ono jednocześnie ochroną, jak i ozdobą. Dlatego jego wybór powinien zostać dokładnie przemyślany. Warto zapoznać się więc z różnymi rodzajami ogrodzeń (głównie materiałami ich wykonania) oraz cechami charakterystycznymi poszczególnych paneli.
Nowoczesne panele ogrodowe
Ogród z roślinami ozdobnymi warto odgrodzić od ulicy albo reszty podwórka panelami drewnianymi. Nowoczesne panele drewniane występują obecnie w trzech podstawowych rodzajach:
- Panele proste – są one zazwyczaj produkowane w całości z lameli drewna struganego, bez przerw między elementami konstrukcji i łączy się je masywną ramą. Drewno impregnowane jest zaś ciśnieniowo, co wpływa pozytywnie na ich trwałość.
- Panele łukowe – podobne budową do paneli prostych, jednak na szycie posiadają wypukłe lub wklęsłe łuki, wykonane często na wzór siatki, co urozmaica ich estetykę.
- Panele typu żaluzja – jak sama nazwa wskazuje, tutaj między drewnianymi elementami pojawiają się wolne przestrzenie, które pozwalają np. na prześwity słoneczne. Bardzo często wykonuje się z masywnego drewna litego świerkowego, by były one naprawdę stabilne.
Wszystkie wymienione powyżej panele wyglądają stylowo i dobrze sprawdzają się jako ogrodzenie do ogrodu. W każdym z ich rodzajów występuje jeszcze kilka lub kilkanaście wzorów. Różnią się one też zakresem cenowym, dlatego też każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Oczywiście ważne jest zawsze, by panele drewniane zostały dobrze zaimpregnowane, np. roztworem solnym. Naturalny materiał, jakim jest drewno dobrze komponuje się z naturalnym otoczeniem i zielenią ogrodu. Jednak do minusów takiego rozwiązania można zaliczyć to, że drewniane panele ogrodowe po kilku latach przestają być odporne na warunki atmosferyczne i należy je poddawać cyklicznej konserwacji.
Ogrodzenia wykonane z PVC
Nowoczesne płoty mogą być też wyprodukowane z tworzyw sztucznych, na które składają się łatwe w montażu panele. Cechuje je przede wszystkim: lekkość, wytrzymałość oraz odporność na warunki atmosferyczne (zarówno mocne słońce, jak i mroźne oraz śnieżne zimy). Tego rodzaju panele mogą posiadać kwadratowy albo prostokątny przekrój, a ich instalacja polega zazwyczaj na łączeniu ze sobą sztachet przy pomocy wkrętów i kołków. Czasem także łączy się je także na zatrzask albo przymocowując jedynie do słupków konstrukcyjnych. Zainstalowanie paneli z tworzyw sztucznych nie wymaga tworzenia podmurówki, bo ich stabilizacją stają się słupki ogrodzeniowe (ze specjalnymi wzmocnieniami, czyli wewnętrznymi, stalowymi kształtownikami). Same słupki mocuje się zaś za pomocą kołków do cokołów. Ogrodzenia wykonane z tworzyw sztucznych nie wymagają odnawiania, a jednocześnie są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie łamią się one też pod naporem wiatru, a do tego stanowią izolację akustyczną.
Kute systemy ogrodzeniowe
Pasują one zarówno do domów mieszkalnych, jak i różnego rodzaju instytucji. Tego rodzaju ogrodzenia to płoty zespawane z metalowych części. Wykonywane są zazwyczaj przez zakłady kowalstwa artystycznego, ręcznie, a więc proces ich produkcji może być dość długi. Kute panele ogrodzeniowe są zazwyczaj czarne albo szare, jednak istnieje możliwość zamówienia ich także w odważniejszych kolorach. Te nowoczesne panele posiadają wiele wymiernych zalet, a do tych najważniejszych zaliczyć można to, że kute systemy:
- są wykonywane ręcznie, czyli każdy etap produkcji doglądany jest przez człowieka, co daje gwarancję wysokiej jakości efektu końcowego,
- są bardzo wytrzymałe (w porównaniu do innych typów ogrodzeń), co zawdzięczają zastosowanym w ich produkcji materiałom, a także technikom spawalniczym,
- są odporne na warunki atmosferyczne oraz ingerencję fizyczną,
- są ładne i zawsze dodają posesji elegancji,
- bardzo dobrze komponują się z roślinnością, dlatego stają się idealnym dopełnieniem przydomowych ogrodów,
- wyglądają bardzo ciekawie w połączeniu z elementami betonowymi, marmurowymi czy ceglanymi,
- posiadają uniwersalne, jak i oryginalne wzornictwo, dlatego będą wyglądać dobrze niezależnie od tego, gdzie zostaną umieszczone,
- gwarantują posesji wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ często zakończone są ostrymi, metalowymi końcami, które trudno sforsować (np. przeskoczyć).
Tak jak już było wspomniane wcześniej, kute ogrodzenia można zakupić w zakładach kowalstwa artystycznego, ale także w marketach budowlanych (nie są wtedy wytwarzane na zamówienie). Decydując się na nie, trzeba pamiętać o tym, że w czasie ich eksploatacji należy o nie odpowiednio zadbać, wykonując co kilka lat (albo i rzadziej) odpowiednie prace konserwatorskie. Jednak nie wymagają one cyklicznego odnawiania (tak jak np. panele drewniane), co sprawia, że w pewnym sensie zwracają się tutaj koszty ich zakupu. Cena kutych systemów ogrodzeniowych zależna jest zaś od: jakości wykonania, stopnia komplikacji oraz nasycenia ozdobnikami. Kute panele ogrodzeniowe będą zawsze świetnym rozwiązaniem zarówno dla osób prywatnych, jak i firm czy instytucji publicznych.
Pomoc merytoryczna: Hammerman-tech