Aranżowanie niektórych wnętrz mieszkalnych może być trudniejsze niż innych. Wynika to przede wszystkim z wielofunkcyjności pomieszczenia, które musi pełnić jednocześnie wiele różnych zadań. Przykładem takiego wnętrza jest pokój dla dziecka. Nie tylko powinien być zarazem sypialnią, miejscem do wypoczynku, zabaw, nauki i przyjmowania gości, ale także odpowiadać oczekiwaniom rosnącej pociechy, a najlepiej rosnąć wraz z nią.
Niezwykle istotną kwestią, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, jest oświetlenie w dziecięcym pokoju. Warto pamiętać o tym, że w każdym przypadku powinno być dopasowane do funkcji, jaką pełni określona strefa. I tak o innym oświetleniu będziemy mówić w przypadku strefy wydzielonej do nauki, a innym w miejscu przeznaczonym do wypoczynku.
Zanim zaczniesz aranżować wnętrze
Wybór wyposażenia wnętrza oraz rodzaju opraw powinien być poprzedzony dokładnym zaplanowaniem aranżacji. Warto przemyśleć, jakie zadania będzie miał do spełnienia pokój i w którym miejscu zostaną usytuowane poszczególne strefy funkcjonalne. To z kolei będzie zależeć między innymi od układu pomieszczenia, a także od oczekiwań dziecka i rodzica. Oczekiwania z kolei są zwykle zależne od wieku pociechy. Dla najmłodszych najważniejsze będzie miejsce przeznaczone do nocnego wypoczynku oraz zabawy. Jeżeli rodzice zajmują się urządzaniem pokoju dla niemowlęcia, to ważną kwestią może być również strefa odpoczynku dla mamy lub taty, którzy czuwają podczas snu chorego dziecka. A jeśli w grę wchodzi aranżacja pokoju dla starszej pociechy lub nastolatka, to bardzo istotne staje się urządzenie przestrzeni do nauki.
Oświetlenie ogólne w pokoju dziecka
Niezależnie od tego, ile stref funkcjonalnych zostanie w pokoju wydzielonych i ile różnych opraw powiązanych z tymi strefami wprowadzimy do aranżacji, nie wolno zapominać o roli, jaką pełni we wnętrzu oświetlenie ogólne. Jego zadaniem jest oświetlenie całego wnętrza równomiernym światłem rozproszonym, które doświetli wszystkie zakamarki i zapewni bezpieczeństwo podczas przemieszczania się po pokoju. Będzie też bardzo pomocne przy pracach porządkowych, a niejednokrotnie (gdy nie ma wydzielonych do tego celu odrębnych stref) także podczas zabawy i odwiedzin koleżanek oraz kolegów.
Oświetlenie strefy nocnej
Jedną z najważniejszych opraw oświetleniowych w pokoju dziecka jest ta, która znajduje się przy dziecięcym łóżku. Emitowane przez nią światło powinno być ciepłe i stonowane. Takie oświetlenie pozwoli się dziecku wyciszyć oraz zapaść w spokojny sen. Natomiast światło zimne będzie działać w zupełnie inny sposób. Na większość osób wpływa stymulująco. Dlatego lepiej unikać go w miejscu przeznaczonym do odpoczynku.
Strefa przeznaczona do nauki
Zupełnie inaczej jest w miejscu wydzielonym do nauki oraz odrabiania lekcji. Warto zadbać o to, by zagościło w nim oświetlenie, które motywuje do działania i sprzyja koncentracji, czyli światło zimne. Warto też zwrócić uwagę na to, by lampa emitowała światło skupione, które dobrze oświetli blat biurka. Powinna zostać ustawiona w taki sposób, aby siedzące przy biurku dziecko nie zasłaniało go swoim ciałem w czasie odrabiania prac domowych.
Oświetlenie w pokoju dziecka w istotny sposób wpływa na funkcjonalność wnętrza. Jeśli zostanie dobrze zaplanowane, można liczyć na to, że spełni wszystkie oczekiwania użytkownika. Należy jednak pamiętać, że powinno się różnić w zależności od wieku i potrzeb dziecka. I całą pewnością nie może ograniczać się do jednej oprawy, bo ta nie będzie w stanie efektywnie oświetlić wszystkich stref funkcjonalnych.