Podstawową funkcją regałów magazynowych jest przechowywanie towarów. Od właściwie dobranych regałów zależy komfort i bezpieczeństwo składowania produktów oraz dobra organizacja pracy w magazynie.
Regały magazynowe powinny cechować się trwałością i dużą wytrzymałością. Te zalety regałów gwarantuje tworzywo, z którego regały są wykonane. Idealne tworzywo do produkcji regałów magazynowych to metal.
Wybierając regały do magazynu należy się kierować rodzajem, specyfiką, wielkością oraz wagą składowanych produktów. Trzeba także wziąć pod uwagę wielkość magazynu i sposób magazynowania towarów – czy będą to palety, kartony, czy może towary przechowywane będą luzem. Przy wyborze regałów magazynowych trzeba zwrócić uwagę na wymiary regałów, ilość półek oraz możliwość ich regulacji, na maksymalne obciążenie regałów.
Najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych
Regały paletowe – to najtańsze i najprostsze dostępne na rynku rozwiązanie. Regały paletowe umożliwiają bezpośredni dostęp do każdego produktu oraz uproszczoną kontrolę stanów magazynowych. Dużą zaletą regałów paletowych jest estetyczny wygląd oraz sprawny i łatwy montaż. To regały o stabilnej i wytrzymałej konstrukcji. Umożliwiają przechowywanie towarów luzem.
Regały wspornikowe umożliwiają przechowywanie towarów o dużych gabarytach. To idealne regały do przechowywania produktów o podłużnych kształtach – rur, desek, prętów. Wszystkie ładunki składowane na regałach wspornikowych są widoczne i łatwo dostępne. Lekkie ładunki umieszczone na tego rodzaju regałach można obsługiwać ręcznie, ładunki ciężkie – za pomocą wózków widłowych.
Regały wjezdne pozwalają maksymalnie wykorzystać powierzchnię magazynu. Bardzo dobrze sprawdzają się na małych powierzchniach, Są obsługiwane za pomocą wózków widłowych, które mogą wjeżdżać w głąb regałów i umieszczać towar w wyznaczonych miejscach. Pozwalają magazynować jednorodne produkty przy dużej ilości palet.
Regały półkowe wykorzystuje się w magazynach, gdzie nie ma potrzeby używania wózków widłowych. Obsługuje się je ręcznie. Regały półkowe stanowią podstawowe wyposażenie sklepów i większych hurtowni. Przechowuje się na nich kartony i mniejsze elementy.
Antresole magazynowe (pomosty magazynowe) to innowacyjne rozwiązanie stwarzające dodatkową powierzchnię użytkową wykorzystując w pełni wysokość magazynu. Stosując takie rozwiązanie nie ma potrzeby rozbudowy magazynu. Montaż antresoli jest bardzo łatwy i szybki.
Artykuł powstał przy wsparciu www.regaly.biz.