W dzisiejszym świecie, pełnym przedsięwzięć przemysłowych, często wykorzystywanym surowcem jest stal. Z niej produkuje się wielkorozmiarowe konstrukcje, jak obiekty sportowe czy supermarkety, mniejsze elementy architektoniczne służące do zagospodarowania przestrzeni miejskiej, a także platformy parkingowe, których celem jest stworzenie nowych miejsc do parkowania.
Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz możliwe mechaniczne uszkodzenia, stal powinna być odpowiednio konserwowana. Warto zabezpieczać ją także przed korozją. Jak to zrobić?
Szkodliwe działanie korozji – czym jest i jak się przed nim chronić?
Niekorzystne warunki atmosferyczne, intensywne opady, wilgoć, mroźne powietrze – to wszystko ma wpływ na niszczenie stali. Metale są podatne także na szkodliwą działalność korozyjną, czyli proces ich stopniowego powrotu do pierwotnej postaci, w której wydobywane były w rudach. Aby powstrzymać te zmiany, warto zadbać o odpowiednią konserwację stalowych konstrukcji, na przykład poprzez zalecaną metodę, jaką jest cynkowanie ogniowe. To działanie polegające na zanurzaniu metalowego elementu w płynnym cynku, poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Powstała w ten sposób warstwa cynku uodparnia na korozję.
Cynkowanie ogniowe – jakie niesie korzyści?
Zaletą stosowania tej metody jest przede wszystkim wieloletnia ochrona stali. Po cynkowaniu ogniowym konstrukcja ze stali nie wymaga dodatkowej konserwacji. Z tego względu to ekonomiczne rozwiązanie często wykorzystuje się w przypadku takich konstrukcji jak platformy parkingowe. Są to specjalnie przystosowane konstrukcje ze stali umożliwiające parkowanie samochodów na dwóch poziomach. Jednorazowe zastosowanie cynkowania ogniowego wystarcza na kilkanaście lat. Skutecznie zapobiega przed działaniem korozyjnym oraz wydłuża wytrzymałość konstrukcji.
Ze względu na właściwości stali, jest ona często wykorzystywana w budownictwie, produkcji elementów tworzących architekturę małą czy platform parkingowych. Aby zachowała dobry stan przez lata, warto zabezpieczyć ją przed korozją.