Rozwiązanie takie jak przydomowa elektrownia wiatrowa to dobry sposób na produkcję ekologicznego prądu oraz spore oszczędności. Jeśli więc mieszkasz w lokalizacji, w której często wieje, warto rozważyć taką inwestycję. Jak działa elektrownia wiatrowa zlokalizowana na własnym podwórku i ile prądu możesz uzyskać z jej pomocą? Sprawdź!
Jak działa wiatrowa elektrownia przydomowa?
Ogólnie rzecz biorąc, mała elektrownia wiatrowa domowa działa w oparciu o dokładnie te same zasady, co jej większa wersja spotykana na polach w kraju i za granicą. W skrócie można powiedzieć, że zamienia energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną. Chcesz wiedzieć dokładniej, jak działa turbina wiatrowa (i cała elektrownia)?
Kiedy pojawia się wiatr (czyli dostatecznie silny ruch powietrza), śmigła wirnika w turbinie wiatrowej zaczynają się poruszać. Ten ruch z przydomowej turbiny wiatrowej przez wał i przekładnię przekazywany jest do generatora prądu. Tam właśnie wytworzony zostaje prąd, który następnie może być wykorzystany do zasilenia sprzętów w Twoim domu (takich jak telewizor, lodówka albo elektryczna brama na podjeździe).
To ile (i jakich) sprzętów uda się zasilić zależy od mocy elektrowni. Do zastosowań domowych zwykle wybierana jest przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW. Co prawda nie zapewni ona całkowitej niezależności od dostaw prądu z sieci, ale jej moc wystarczy do zasilenia pralki, lodówki, lamp czy telewizora. Przydomowa elektrownia 5 kWh nie zajmie też zbyt dużo miejsca na posesji.
Jeśli masz dużą działkę i dysponujesz sporym budżetem, możesz zdecydować się nie na instalację przydomowej elektrowni wiatrowej 5 kW (pionowej lub poziomej), ale na urządzenie generujące do 100 kW. Taka inwestycja będzie opłacalna, jeśli w Twoim domu znajduje się wiele sprzętów zużywających spore ilości prądu. Wytworzony z elektrowni wiatrowej o takiej mocy prąd wystarczy Ci też do ogrzania wody użytkowej i oświetlenia domu.
Przydomowe elektrownie wiatrowe – wady i zalety
Korzystanie z darmowej energii pochodzącej z wiatru to tylko jedna z wielu zalet przydomowej elektrowni wiatrowej. Jakie są inne korzyści? Wymienić należy możliwość sprzedaży nadwyżek prądu albo ich gromadzenia (o ile elektrownia jest wyposażona w akumulator). Co więcej, przydomowa elektrownia wiatrowa jest ekologiczna, a jej praca bardzo cicha (jeśli zdecydujesz się na układ, którego głównym elementem będzie turbina wiatrowa pionowa, nie będzie on generował hałasu nawet podczas silnych, porywistych podmuchów wiatru).
Możesz także ubiegać się o dofinansowanie albo preferencyjny kredyt i w ten sposób zmniejszyć koszt inwestycji w elektrownię wiatrową przydomową. Przepisy jasno określają kto i kiedy może skorzystać z ulg, dlatego koniecznie trzeba się z nimi wcześniej zapoznać.
Czy budowa przydomowej elektrowni ma jakieś wady? Największym problemem jest cena domowej elektrowni wiatrowej. W Polsce nawet z dopłatami, wciąż jest ona dość wysoka. Nie da się przy tym precyzyjnie określić, kiedy inwestycja się zwróci – wpływa na to zbyt wiele czynników. Do wad małych elektrowni wiatrowych doliczyć trzeba również przestoje w produkcji prądu w bezwietrzne dni oraz niektóre formalności – dotyczą one zwłaszcza podpięcia do sieci przydomowej elektrowni wiatrowej. Przepisy nakazują w takiej sytuacji m.in. podpisanie stosownej umowy.
Przydomowe elektrownie wiatrowe – ceny
Zastanawiasz się, ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa? Cena zależy od kilku różnych czynników. Zaliczyć do nich trzeba chociażby rodzaj wybranych urządzeń czy moc elektrowni. Na ostateczny koszt inwestycji składają się również pośrednie wydatki na przydomową elektrownię wiatrową: pozwolenia, montaż czy naprawy części. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie dodatkowego źródła prądu, warto dobrze oszacować swój budżet oraz zastanowić się, kiedy realnie można spodziewać się zwrotu z inwestycji.
Coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne inwestycje w swoim domu. Jedną z nich może stać się przydomowa elektrownia wiatrowa. Cena tego rozwiązania nie jest niska, jednak ma też wiele zalet. Na pewno więc powinieneś rozważyć taką opcję – zwłaszcza jeśli mieszkasz w wietrznej części Polski.