Porcelanowe naczynia od wieków zachwycały elegancką stylistyką. Piękne kształty, niepowtarzalne zdobnictwo i ponadczasowa estetyka zawsze sprawiały, że goście spożywający posiłki w porcelanowych talerzach czuli się wyjątkowo. Natomiast kawa oraz herbata wypijana w porcelanowych filiżankach pozwalała poczuć się luksusowo i wytwornie. Współcześnie prawdziwa porcelana również jest synonimem bogactwa oraz wyszukanego gustu, stając się wizytówką licznych restauracji oraz domów rodzinnych.
Najważniejsze zasady pielęgnacji zastawy porcelanowej
Wiele osób często zastanawia się co zrobić, aby ich zastawa z porcelany zawsze wyglądała idealnie i przez wiele lat zachowywała doskonały stan. Kluczem do tego okazuje się odpowiednia dbałość o naczynia. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach podczas użytkowania, przechowywania i mycia naczyń porcelanowych. Bez względu na to, czy posiadamy serwis kawowy, czy obiadowy, należy pamiętać o tym, aby naczynia zawsze miały odpowiednie miejsce do ich przechowywania na półce w kuchni lub w kredensie, gwarantujące zabezpieczenie przed ich uszkodzeniem.
Porcelana nie lubi wilgoci, dlatego miejsce, w którym będą znajdowały się naczynia, powinno być suche. Talerzy, spodków, filiżanek i miseczek nie należy nakładać bezpośrednio na siebie, jedno na drugie, ponieważ ich powierzchnie mogą ulec porysowaniu. Dlatego każde z naczyń trzeba przekładać serwetką lub papierem. Przed odłożeniem porcelanowego serwisu do szafy, trzeba również upewnić się, czy został on odpowiednio wysuszony.
Jak bezpiecznie umyć porcelanowy serwis kawowy i obiadowy?
W celu utrzymania w nienagannej czystości naczyń porcelanowych bardzo ważny okazuje się sposób ich mycia. Zbierając brudne naczynia ze stołu, należy je oddzielić od szklanek i sztućców, ponieważ ocierając o delikatną powierzchnię porcelany, mogą ją porysować lub wyszczerbić. Z kolei na temat mycia porcelany w zmywarce powstało wiele teorii mówiących o tym, że lepiej ją myć wyłącznie ręcznie. Wszytko zależy od rodzaju naczyń.
Dawne serwisy kawowe lub obiadowe mające już po kilkadziesiąt lat powinny być wyłącznie myte ręcznie. Nie należy także wkładać kilku naczyń naraz do jednej miski, tylko oczyszczać je pojedynczo, następnie opłukiwać bieżącą wodą i odkładać na miejsce przeznaczone do ich osuszania. Z kolei współczesne modele porcelany można myć w zmywarce, jednak nie należy wkładać ich razem ze sztućcami i innymi elementami mogącymi spowodować powstanie zarysowań oraz innych uszkodzeń.
O czym należy jeszcze pamiętać, aby zachować porcelanowe naczynia w doskonałym stanie?
Nigdy nie należy używać porcelanowych naczyń do podgrzewania dań w kuchence i w mikrofalówce. Warto również pamiętać o tym, że porcelana nie tylko nie lubi wysokich temperatur, lecz również jej gwałtownych wahań. Nie wolno po nałożeniu ciepłego posiłku do naczynia władać go do lodówki lub do zamrażarki.
Nie powinno się również zdrapywać zaschniętych zanieczyszczeń na powierzchni naczyń. Należy je zamoczyć w letniej wodzie ze środkiem myjącym i odczekać do rozpuszczenia. Reasumując, dbanie o porcelanowy serwis kawowy lub obiadowy nie jest zajęciem skomplikowanym. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby naczynia służyły w idealnym stanie przez wiele lat.