Artykuł partnera.
Gabinet do pracy, sypialnia, pokój nastolatka – sposobów na zagospodarowanie poddasza użytkowego jest mnóstwo. Jak jednak sprawić, żeby jego codzienne użytkowanie było komfortowe? Sprawdź, jak z pomocą wełny do ocieplenia poddaszy zabezpieczysz dach skośny i stworzysz warunki idealne do zamieszkania i pracy tuż pod nim.
Wełna szklana do ocieplenia – skuteczna izolacja termiczna poddasza
Zimą to najchłodniejsza część domu. Z kolei latem duchota sięga czasem takiego stopnia, że nie da się wytrzymać. Dlatego izolacja poddasza powinna odpowiadać na wszystkie warunki, z jakimi na nim przychodzi się nam mierzyć. Wełna mineralna szklana bardzo dobrze reaguje na zmiany temperatur zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Latem zapewnia chłód, chroniąc przed przenikaniem ciepła, a zimą gwarantuje optymalne warunki, zapobiegając jego ucieczce. Przy tym wszystkim pozostaje sucha, a dzięki paroprzepuszczalności chroni konstrukcję przed rozwojem pleśni i grzybów.
Wyciszenie domu dzięki wełnie mineralnej
Ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za wygodne życie na poddaszu jest również eliminacja bodźców akustycznych dochodzących z zewnątrz. Wyraźnie słyszalny szum przejeżdżających aut potrafi skutecznie zachwiać radością płynącą z posiadania własnego pokoju czy miejsca do pracy na poddaszu. Na szczęście wełna szklana taka jak Isover KT 40 doskonale wygłusza, eliminując dźwięki, które do Ciebie dochodzą.
Oprócz izolacji cieplnej – izolacja przed ogniem
Do wyżej wymienionych zalet wełny mineralnej trzeba dodać również ochronę przeciwpożarową. Ten materiał izolacyjny nie pozwala wyjść płomieniom poza konkretny obszar. Nie jest palny – jeśli już dochodzi do zagrożenia ogniowego, to pod wływem wysokiej temperatury tylko wytapiają się lepiszcza. Dzięki swoim właściwościom wełna do ocieplania redukuje więc zagrożenie, znacznie oraniczając jego zasięg.
Jak wykorzystać wełnę skalną na poddaszu? Poznaj jej właściwości
Drugim rodzajem wełny, który zastosujesz na poddaszu, jest skalna. Materiał ten charakteryzuje się niższą sprężystością, niż ma to miejsce w przypadku waty szklanej. I choć nie wykorzystasz jej do izolacji dachu (zbyt dużo zakamarków, w których trzeba ułożyć wełnę), to położysz ją na podłodze i w roli ocieplenia ścian wewnętrznych. Docieplisz w ten sposób pomieszczenie również od spodu, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać w nim temperaturę. Wełna kamienna ma również bardzo dobre właściwości wygłuszające, co jest istotne w domach o kilku kondygnacjach mieszkalnych.
Zyskaj dodatkowe pomieszczenie dzięki poddaszu użytkowemu przystosowanemu do zamieszkania
W tak zabezpieczonej przestrzeni urządzisz biuro, pokój zabaw dla dzieci lub wielki salon do spotkań z przyjaciółmi. Dzięki poddaszu przygotowanemu na każdą porę roku bez problemu powiększysz obszar, na którym toczy się Wasze życie. Montaż mat wełnianych jest prosty, wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach – prosty poradnik dotyczący ocieplania domu znajdziesz na stronie Isover. Skorzystaj ze wskazówek w postaci infografik i stwórz dodatkowe miejsce dla swojej rodziny.
Wełny mineralne z powodzeniem zastąpiły styropian w dziedzinie ocieplania domów od parteru aż po strych. Elewacje, podłogi, dachy – różne rodzaje materiałów świetnie odpowiadają na potrzeby każdej części budynku. Przy zakupie wełny zwracaj uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła – oznaczony jest on symbolem lambda. Im niższa jest jego liczba, tym lepsza skuteczność, np. dla Uni Maty 38 Isover wynosi on 0,038 W/m*K. Potrzebujesz innego modelu? Na stronie producenta znajdziesz duży wybór mat do ocieplania poddaszy.