Shabby chic, czyli postarzany szyk to styl w aranżacji wnętrz, który cieszy się coraz większą popularnością. Łączy w sobie właściwie elementy trzech stylów: skandynawskiego, glamour i rustykalnego. Dominują tutaj meble stylizowane na retro i postarzane w odpowiedni sposób, np. za pomocą papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Połączenie nieco sfatygowanych mebli salonowych z dodatkami zarówno pałacowymi, jak i babcinymi tworzy coś niepowtarzalnego. Warto zatem zastanowić się, jak uzupełnić wnętrze salonu w stylu shabby chic i jakie dodatki wybrać. Z pewnością swoje miejsce znajdą tu ramki – eleganckie i postarzane, ale o tym za chwilę…
Oświetlenie z abażurem lub wiklinowym kloszem – dodatki czynią wnętrze piękniejszym
Odrapane białe meble – dla wielu osób nie brzmi to dobrze. Jednak taka aranżacja salonu ma wielu zagorzałych orędowników. Dlatego należy dodać jej więcej klasy poprzez dobór dodatków, a ponieważ meble są dość zachowawcze to z dodatkami można nieco zaszaleć. Lampy z kwiecistym abażurem albo wiklinowym, białym kloszem świetnie wpiszą się w tę stylistykę. Podobnie zresztą jak kryształowe żyrandole. Te elementy można zresztą z powodzeniem łączyć, a wnętrze wcale nie będzie wyglądało nazbyt przeładowane dekoracjami. Można tu zaadaptować zarówno lampy stojące, niewielkie lampki stołowe, jak i lampy wiszące, a wszystko zależy od wielkości salonu. Ważne by akcenty oświetleniowe były odpowiednio rozmieszczone, tak by podkreślały piękno dekoracji, a jednocześnie stanowiły funkcjonalny dodatek.
Postarzane ramki na zdjęcia – kwintesencja shabby chic
Szukając dodatków do salonu w stylu shabby chic warto postawić na ramki. Eleganckie modele wykonane z drewna i pomalowane na biało, a także odpowiednio postarzane świetnie się tu sprawdzą. Można wybrać również metalowe ramki na zdjęcia eleganckie, złocone lub posrebrzane ramki uzupełnią stonowane wnętrze i dodadzą mu bardziej świetlistego charakteru. Dobrze skomponują się z lustrami w stylizowanych srebrnych ramach z widocznym tłoczeniem, czy też kryształowymi zdobieniami. W salonie w takim stylu można postawić również na passe partout. Można je umieścić w antyramie. Pięknie podkreślą zarówno zdjęcia, jak i proste grafiki, hafty, bądź koronki umieszczone za szkłem. Można zdecydować się na wiedeńskie passe partout z dodatkowym metalowym zdobieniem po wewnętrznej stronie lib tradycyjne, bardzo proste. Passe partout może być także wykończone aksamitnym materiałem.
Szkatułki ozdobione w technice decoupage – babcine wspomnienia
Styl shabby chic jest trochę wyjęty ze skansenu albo starego babcinego mieszkania. W nim z pewnością królowały zdobione szkatułki, które można wykorzystać i postawić na kredensie, czy regale. Takie szkatułki można wykonać również samodzielnie, wystarczy ozdobić je w technice decoupage. Nie jest to trudne i wymaga zaopatrzenia się jedynie w serwetki z wybranym motywem, a także klej do decoupage. Takie dekoracje świetnie pasują do salonu w stylu shabby chic. Można je postawić również na stylizowanej toaletce lub sekretarzyku, które także podkreślą klimat takiego wnętrza.
Kryształowe dodatki na stylowym kredensie
Wybierając dodatki do salonu w stylu shabby chic nie można zapomnieć o kryształowych dodatkach. Można wybrać zarówno świeczniki, jak i dekoracyjne wazony czy misy. Świetnie komponują się z ręcznie robionymi białymi serwetami, wykonanymi na szydełku. Kryształowe dodatki uświetnią kredens w tradycyjnym stylu, z zaokrąglonymi krawędziami, a także mosiężnymi postarzanymi uchwytami. Kryształy mogą być umieszczone za szklanymi drzwiczkami kredensu postawionego przy wejściu do kuchni. Często zdarza się, że salon łączony jest z kuchnią i takie rozwiązanie doskonale się prezentuje, a kredens stanowi łącznik pomiędzy dwoma wnętrzami. Obok niego, jeśli jest dość miejsca może stanąć stół na którym nie może zabraknąć wazonu lub tradycyjnego kandelabru wykonanego z ceramiki lub ze szkła.
Do salonu w stylu shabby chic można wybrać również kwieciste zasłony i poduszki, które pięknie skomponują się ze stylizowaną sofą utrzymaną w pastelowej barwie. Akcentami kolorystycznymi, które ożywią odcienie bieli mogą być mięta, a także odcień szmaragdowy i szlachetny brąz. Aksamitne i satynowe narzuty są tu mile widziane. Na parapecie salonu nie może zabraknąć kamionkowych, postarzanych doniczek.