Budowa domu potrafi czasem zająć nawet kilka lat, a inwestorom zwykle bardzo zależy na tym, żeby ten proces przyspieszyć. Jednym z ułatwień będzie zakup gotowego projektu, czy jednak zawsze jest to rozwiązanie korzystne dla inwestora?
Jakie są plusy gotowych projektów?
Gotowy projekt jest dostępny od ręki, wystarczy wybrać, zapłacić i już można przechodzić do następnego etapu. Dzisiaj nie trzeba nawet chodzić po biurach architektonicznych, bo gotowe plany da się zamówić w internecie, na przykład na projektyzwizja.pl, a wybór ofert jest na tyle szeroki, że da się znaleźć coś zupełnie innego niż domy sąsiadów.
Gotowy projekt ułatwia planowanie budżetu związanego z inwestycją i chociaż podczas budowy zwykle zdarzają się jakieś niespodzianki, to w tym przypadku dodatkowe koszty raczej nie będą przesadnie wysokie i da się z góry całkiem dokładnie oszacować swoje wydatki. Przy indywidualnych projektach jest więcej niewiadomych, a do tego samo przygotowanie planów zajmuje sporo czasu, niekiedy nawet kilka miesięcy.
Co jeśli żaden z przeglądanych projektów nie odpowiada w stu procentach oczekiwaniom inwestora? Zawsze można poprosić architekta o wprowadzenie konkretnych zmian – podwyższa to cenę projektu, ale i tak będzie taniej niż opracowywanie wszystkiego od samych podstaw. Do tego biura architektoniczne coraz częściej zapewniają klientom dostęp do wizualizacji 3D, dzięki czemu łatwiej wyobrazić sobie przyszły dom oraz jego wyposażenie.
Kiedy warto wybrać projekt indywidualny?
Projekt domu, robiony na indywidualne zamówienie, kosztuje znacznie więcej i trzeba się uzbroić w cierpliwość. Nie jest to jednak opcja zupełnie pozbawiona swoich zalet. Indywidualny projekt warto zlecić w przypadku trudnej działki, na przykład bardzo wąskiej i dodatkowo z nieregularną powierzchnią, przez co ciężko jest do niej dopasować gotowe rozwiązania. Również w sytuacji, gdy na posiadanej parceli panują trudne warunki gruntowe, bezpieczniejsza może być budowa domu według specjalnie przygotowanych planów.
Może być też trudno znaleźć gotowy projekt domu w przypadku bardzo specyficznych potrzeb co do rozkładu pomieszczeń – zamiast bawić się w skomplikowane adaptacje, prostsze będzie zaprojektowaniedokładnie według wytycznych inwestora.