Dzięki fotowoltaice możemy produkować energię elektryczną, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. To stosunkowo tanie źródło energii umożliwia odcięcie się od kolejnych podwyżek cen prądu. Dlaczego fotowoltaika cieszy się taką popularnością i co zrobić, by samodzielnie produkować energię elektryczną na własny użytek? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Dlaczego właśnie fotowoltaika?
Aby zrozumieć, dlaczego fotowoltaika jest prawdziwie zieloną energią, należy zastanowić się, w jaki sposób produkuje się prąd w naszym kraju. Niestety elektrownie wiatrowe i duże farmy fotowoltaiczne stanowią niewielki procent źródła prądu. Zdecydowana większość produkowana jest w Polsce z węgla kamiennego, którego spalanie zanieczyszcza środowisko, powodując przedostawanie się do atmosfery ogromnej ilości szkodliwych związków chemicznych.
Ostatnie lata to systematyczny rozwój odnawialnych źródeł energii. Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawia, że panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Coraz częściej decydujemy się też na montaż pomp ciepła, a kolejne elektrownie wiatrowe, które powstają w naszym kraju, mają za zadanie zdywersyfikować źródła energii elektrycznej. To jednak właśnie fotowoltaika może sprawić, że w zaciszu własnego domu będziemy produkować potrzebną nam ilość prądu i uniezależnimy się od coraz wyższych cen energii elektrycznej.
Ile kosztują panele słoneczne i czy naprawdę są opłacalne?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo instalacja fotowoltaiczna może kosztować 15, 20, a czasami nawet 40 tysięcy złotych. Wszystko tak naprawdę zależy od mocy, wybranych podzespołów i firmy montującej cały osprzęt na dachu. Można jednak przyjąć, że panele słoneczne o mocy około 5 kW będą nas kosztować pomiędzy 20, a 25 tysięcy złotych. Kwota ta nie jest duża, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że całość powinna się zwrócić w mniej więcej 7-8 lat.
Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej można obniżyć, wykorzystując popularne dofinansowania takie jak Mój Prąd. Jednorazowa dopłata do paneli w wysokości 4000 zł może skrócić czas zwrotu nawet o 2 lata, a decydując się na magazyn energii, jesteśmy w stanie dostać jeszcze więcej pieniędzy nie tylko na montaż, ale również rozbudowę naszej przydomowej elektrowni słonecznej.
Jakie są największe zalety fotowoltaiki?
Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu czy wiacie garażowej produkują całkowicie darmowy prąd, który możemy wykorzystać do swoich potrzeb. To możliwość wytwarzania energii elektrycznej, która nie spowoduje zanieczyszczenia środowiska. Fotowoltaika to ekologiczne źródło prądu, które każdy z nas może wykorzystać we własnym domu.
Dzięki panelom słonecznym możemy zapomnieć o kolejnych podwyżkach rachunków za prąd, a jeśli rozbudujemy naszą instalację o kolejne moduły, możemy wyprodukować taką jego ilość, że będziemy w stanie prądem ogrzać swój dom. Biorąc pod uwagę coraz wyższe ceny węgla i gazu wydaje się, że jest to rozwiązanie, które powinno zainteresować każdego inwestora budującego nowy dom jednorodzinny. Układane pod podłogami specjalne systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego pomagają zadbać o przyjazną temperaturę, a nam odpada kolejna opłata, jaką jest rachunek za ogrzewanie w sezonie zimowym.
Montując panele słoneczne na dobrych podzespołach, możemy liczyć na efektywną produkcję prądu przez kolejne 20-30 lat. To więc nie tylko ekologiczne źródło energii elektrycznej, ale także ogromne oszczędności, na jakie możemy liczyć od pierwszego dnia po założeniu fotowoltaiki.