Aleja ocieniona drzewami to podczas upalnych dni lata jedno z najchętniej wybieranych przez ludzi miejsc do spacerowania. Taką drogę możemy sobie też stworzyć na podjeździe do domu, jednak gatunki drzew muszą być mniejsze gabarytowo.
Klimat w mieście
Zabudowa miejska charakteryzuje się dużym skupieniem wysokich budynków. Beton (który jest zazwyczaj tym budulcem) nagrzewa się mocno, przez co temperatura w miastach jest zawsze wyższa o kilka stopni niż poza jego granicami. Przebywania w tak nagrzanej przestrzeni wpływa oczywiście na komfort. Jednym z zabiegów mających wpływ na zmianę tego mikroklimatu jest budowanie parków oraz tworzenie alei wzdłuż dróg i na osiedlach.
Rola ocienionych alei
Budowanie zielonych stref, to nie tylko ochrona przed upałem dla pieszych na chodnikach, ale też naturalne filtry powietrza, które w miastach do najczystszego nie należy. Nie można zapomnieć o innych prozdrowotnych właściwościach drzew i zieleni miejskiej:
- oczyszczają powietrze z kurzu;
- obniżają temperaturę powietrza;
- poprawiają komfort psychiczny;
- produkują tlen;
- wydzielają do powietrza substancje bakteriobójcze;
- osuszają grunt (szczególnie po dużych opadach);
- pomagają w cyrkulacji powietrza;
- nawilżają powietrze;
- wpływają na estetykę miejsca;
- mają swoje znaczenie w edukacji dzieci;
- podnoszą standard osiedli.
Jakie gatunki są warte posadzenia w mieście
Ze względu na mniejszą bądź większy ruch uliczny wybiera się takie gatunki drzew, które go zniosą bez problemu. Ponadto musimy wybierać te, które po osiągnięciu dojrzałości nie będą stanowić zagrożenia dla przechodniów (gatunki o kruchym drewnie), ani zacieniać mieszkania na parterze, czy niszczyć elementy budowli swoimi korzeniami.
Małe drzewa alejowe
Małe drzewa alejowe sadzi się tam, gdzie jest niewiele miejsca na ich rozrost, aby system korzeniowy nie będzie zagrażał pobliskiej infrastrukturze. Do takich gatunków należą:
- brzoza;
- katalpa;
- Robinia;
- niektóre odmiany lipy;
- niektóre odmiany buka (kolumnowy).
Duże drzewa idealne do budowania zieleni na otwartej przestrzeni miejskiej
W parkach i na przestrzeni niezabudowanej w miejscu oddalonym od dużego ruchu ulicznego można sadzić inne, większe i mniej odporne na zanieczyszczenia drzewa. Będą to:
- lipa drobnolistna i szerokolistna;
- klony;
- buki;
- dęby;
- sosny;
- graby (nadają się także na żywopłoty).
Wiedząc jak istotna jest rola zieleni w przestrzeni miejskiej musimy też sobie uświadomić, że o wiele ważniejsze niż sadzenie nowych jest zachowanie dorosłych drzew. To największe z nich produkują najwięcej tlenu i mają znaczący wpływ na zmianę mikroklimatu. Chcąc zastąpić jedno duże drzewo należałoby wysadzić w pobliżu ponad 1000 sadzonek młodych drzew. Co z wiadomych względów nie jest możliwe. Drugą kwestią jest też dobór gatunków. Swego czasu sadzono niekiedy takie, których drewno jest kruche jak topola czy klon jesionolistny. Wymiana tych gatunków na bardziej wytrzymałe jest uzasadniona.
Źródła:
- https://www.ekologia.pl
- https://zszp.pl/
- Po co ludziom drzewa, czyli o roli i znaczeniu drzew w życiu człowieka. Prof. dr habil. Marek Kosmala Zakład Budowy i Pielęgnowania w Katedrze Architektury Krajobrazu. SGGW w Warszawie