Po pandemii Polacy mają wyraźnie dość warunków, w jakich żyli do tej pory. Praca zdalna umożliwiła nam wykonywanie obowiązków z domu. Wielu z nas bynajmniej nie chce wracać do poprzedniego trybu. Dogadujemy się z szefami lub zmieniamy stanowisko. Wszystko po to, by móc nareszcie pracować na własnych zasadach.
Uzyskana w ten sposób wolność pozwala nam na większy kontakt z rodziną i naturą. W poprzednim, zabieganym życiu, nie mogliśmy sobie na to pozwolić. Właśnie dlatego domy na zgłoszenie przeżywają teraz prawdziwą furorę. Można je postawić szybko i niedrogo. W krótkim czasie stają się naszą bezpieczną przystanią, do której można zawinąć w dowolnym momencie.
Wybudowanie domu bez pozwolenia na budowę. Jakie formalności?
Uproszczone. Na początek decydujesz się na konkretny projekt. Dlaczego? Ponieważ do starostwa powiatowego lub urzędu miasta musisz dostarczyć mapę zasadniczą z zaznaczonym obrysem planowanego budynku. Mapkę zasadniczą możesz pobrać z internetu lub uzyskać w wyżej wymienionych urzędach. Z nakreśleniem obrysu i zaznaczeniem niezbędnych wymiarów bez trudności poradzisz sobie samodzielnie.
Oprócz tego w urzędzie składasz rysunki i opis techniczny domu, wypełniony wniosek i oświadczenie o dysponowaniu działką na cele budowlane. Czekasz 21 dni. Jeśli w tym czasie nie otrzymasz żadnych uwag do zgłoszenia, możesz rozpocząć budowę. W tej sytuacji brak odpowiedzi jest więc dokładnie taką informacją, na którą czekasz.
Bez pozwolenia można stawiać budynki przeznaczone do rekreacji indywidualnej, a nie mieszkalne. W domku rekreacyjnym nie możesz się zameldować tak jak w zwykłym domu jednorodzinnym. Jeśli zależy Ci na meldunku, trzeba postarać się o pozwolenie na budowę. Niezależnie od Twojej decyzji domek warto ocieplić, by można było spędzać w nim czas o każdej porze roku. Przy konstrukcjach drewnianych świetnie sprawdza się naturalna wełna mineralna.
Przepisy ograniczają również powierzchnię zabudowy domu bez pozwolenia na budowę. Wynosi ona 35m2 i wlicza się do niej ocieplenie budynku. Prócz tego domek taki musi być parterowy, co wyklucza klasyczne poddasze użytkowe. Możesz tu jednak wybudować antresolę, którą z powodzeniem zagospodarujesz na sypialnię, gabinet czy bawialnię.
Budowa domu – jaka działka? Minimalna powierzchnia, by postawić domek.
Na każde 500 m2 działki inwestor może wybudować jeden dom bez pozwolenia. Na działce o powierzchni 1000 m2 postawisz więc z powodzeniem dwa takie budynki. Muszą one jednak pozostać wolnostojące. A to oznacza, że możesz zbudować je blisko siebie, ale nie mogą się ze sobą stykać.
Działka nie musi być przy tym objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Zgodnie z orzecznictwem sądowym urząd nie powinien wymagać w takiej sytuacji uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Wskazuje na to m.in. wydany 21 listopada 2019 r. wyrok Wojewódzkiego Sądu Miejskiego w Lublinie.
Gdzie szukać pięknych projektów domów na zgłoszenie budowy?
A jaki dom jest dla Ciebie piękny? Odpowiadają Ci projekty budowlane przypominające nowoczesną stodołę? Albo inne inspirowane stylistyką skandynawską, z drewnianą elewacją, naturalnie wpasowujące się w otoczenie? Takie domy znajdziesz na stronie Hyta.pl. Firma oferuje zresztą nie tylko projekty, ale też kompleksową usługę budowy domu, którego konstrukcja może powstać już w 3 dni.