Materiały bitumiczne to popularne środki używane w branży budowlanej. Znajdują one szerokie zastosowanie przy wykonywaniu prac, a szczególnie przy izolacji fundamentów i nie tylko. Są to także skuteczne materiały do wykonywania powłok grubowarstwowych oraz poziomych typu lekkiego. Wszystkiego, co warto dowiedzieć się na ich temat, można przeczytać poniżej.
- Co to jest masa bitumiczna
- Co stosować do izolacji pionowych
- Działanie wilgoci a masy bitumiczne
- Inne zastosowania lepiszcza bitumicznego
Z czego składają się masa bitumiczna?
Do produkcji mas bitumicznych stosuje się różnego rodzaju lepiszcza z dodatkiem mieszanki kruszyw i wypełniaczy. Masy tego typu mają czarny kolor i sprzedawane są konsystencji lepiej masy, przeznaczonej do nakładania przy pomocy szczotki lub urządzeń mechanicznych. Chcąc kupić masę bitumiczną, możemy ją znaleźć sprzedawaną w plastikowych wiaderkach lub specjalnych workach foliowych. Masy dla przemysłu oferowane są w opakowaniach o znacznie większej pojemności, np. w beczkach.
Masy do wykonywania izolacji pionowych
Chyba najpowszechniejsze przeznaczenie mas bitumicznych, to wykorzystanie ich do izolacji fundamentów. Każdy nowo budowany dom powinien mieć dokładnie zaizolowane fundamenty, co ma je chronić przed zdradliwym wpływem wilgoci. Ciągły kontakt wilgoci z betonem może prowadzić do jego korozji budowlanej i utraty wytrzymałości. Aby do tego nie doprowadzić, ważna jest prawidłowo wykonana i naniesiona izolacja fundamentów. Wykonuje się ją po stwardnieniu fundamentów. Masa bitumiczna nanoszona jest na fundament z dwóch stron — od zewnątrz i wewnątrz, a także od góry. Dodatkowo izolację poziomą należy wzmacniać dedykowanymi foliami, a w ostateczności paskami papy dachowej. Izolacja pozioma ma chronić ściany przed kapilarnym podciąganiem wilgoci bezpośrednio z fundamentów. Kupując na budowę emulsję bitumiczną, nie zapomnijmy o zakupie szczotki do jej nakładania. Powinna być wyposażona w długi styl dla większego komfortu używania.
Czy wykonana izolacja bitumiczna jest odporna na działanie wilgoci?
Niemal każda masa bitumiczna, czy to stosowana w budownictwie lub drogownictwie, powstaje na bazie kauczuku — naturalnego lub sztucznego kauczuku. W praktyce oznacza to, że jest w pełni odporna na wilgoć, zatem doskonale nadaje się do stosowania na zewnątrz budynków, a także jako materiały do naprawy dróg. Masy tego typu mogą również być wykorzystywane przy pracach konserwacyjnych, kiedy konieczne staje się zabezpieczenie starych budynków przed wilgocią. Pamiętajmy bowiem o tym, że masa bitumiczna to stosunkowo nowe odkrycie. Istnieje na rynku od kilkudziesięciu lat. Budynki, które były wznoszone przed jej wynalezieniem, nie dysponowały żadną skuteczną ochroną przeciwwilgociową, czego konsekwencje widoczne są dziś. Wilgoć i pleśń w piwnicach, utrata stabilności murów i wiele innych problemów, które dziś należy naprawiać. Do tych prac najczęściej wykorzystuje się masę bitumiczną lub emulsję. Obkopując z zewnątrz fundamenty, zabezpiecza się je przed wilgocią przy pomocy masy. Jest to powszechna praktyka przy pracach renowacyjnych budynków. Także drogownictwo wykorzystuje izolacje bitumiczne. Ich zastosowanie to np. zabezpieczanie dylatacji lub krawędzi dróg. Decydując się na wykonanie hydroizolacji z mas bitumicznych, można być pewnym ich wysokiej jakości i trwałości. Po uzyskaniu pełnej wytrzymałości izolacji jest ona elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Masa po wyschnięciu może również mieć bezpośrednio kontakt z wilgocią i niczym jej to nie grozi.
Masy bitumiczne – do czego jeszcze są stosowane?
Studzienki i kanały
Wiemy już, że grubowarstwowe izolacje przeciwwilgociowe stosowane są budownictwie, a masa znajduje też wykorzystanie przy budowie i naprawie dróg. Nie są to jedyne zastosowania hydroizolacji bitumicznej. Bardzo często lepiszczami pokrywana jest powierzchnia studzienek i podziemnych kanałów teletechnicznych. Służą one do prowadzenia infrastruktury technicznej, takiej jak światłowody, przewody energetyczne, sieci hydrauliczne i wiele innych. Aby móc je bezpiecznie konserwować, studzienki i kanały muszą być zabezpieczone przed napływaniem wód gruntowych i opadowych. Najczęściej wykorzystuje się masę bitumiczną, tworząc z niej kolejne warstwy hydroizolacji.
Do izolacji tarasów mających kontakt z gruntem
Jeżeli planujesz wykonać taras, który będzie mieć kontakt z wodą, już teraz warto pomyśleć o wykonaniu na nim izolacji. Możliwości jest wiele, ale zachęcamy do użycia mas bitumicznych dedykowanych do izolacji poziomych. Tworzy się z niej kolejne warstwy, wzmacniając odporność przed działaniem wilgoci. Uzupełnieniem takiej hydroizolacji może być zastosowanie grubej folii. Przed każdym użyciem mas bitumicznych zalecamy przeczytać instrukcję i wskazówki od producenta. Dowiemy się z niej, do jakiego typu podłoża może być stosowana, czy jej nakładanie jest łatwe i przy pomocy jakiego narzędzia produkt powinien być nakładany. Aby przekonać się o wyższości jednych produktów nad drugimi, zachęcamy do czytania obiektywnych rankingów, testów i porównania konkurencyjnych mas bitumicznych.