Jeśli wyczuwasz nieprzyjemny zapach wydobywający się z kanalizacji, może to być znak, że Twoje szambo jest pełne i wymaga opróżnienia. Choć myśl o zajmowaniu się ściekami może nie być przyjemna, ważne jest, by zająć się tym problemem, jak najszybciej – tym sposobem możliwe jest uniknięcie powikłań zdrowotnych.
Szamba są zaprojektowane do przechowywania ścieków z toalet, pryszniców, zlewów i pralek. Nieczystości stałe osadzają się na dnie zbiornika, podczas gdy pozostała woda wypływa do drenażu, gdzie jest wchłaniana przez ziemię. Z czasem w zbiorniku mogą gromadzić się zanieczyszczenia stałe i jeśli nie będą usuwane wystarczająco regularnie, mogą zacząć się rozkładać i uwalniać metan, który ma bardzo silny zapach. Jeśli tak się stanie, będziesz musiał zlecić wypompowanie szamba profesjonalnej firmie.
Jedną z najczęstszych skarg, jakie otrzymują firmy zajmujące się serwisowaniem szamb, brzmi: „Zapach z mojego szamba przedostaje się do domu!”. Choć istnieje wiele powodów, dla których może się tak dziać, to najczęstsze z nich to:
- Komin wentylacyjny w szambie jest uszkodzony lub go nie ma – zapewnia on kluczową wentylację dla szamba, a bez niego szkodliwe gazy mogą przedostawać się do domu.
- W szambie mogą znajdować się pęknięcia lub dziury, przez które wydostają się nieprzyjemne zapachy. Jeśli podejrzewasz, że tak właśnie jest, koniecznie zleć jak najszybsze sprawdzenie tego faktu fachowcom, ponieważ takie problemy strukturalne mogą prowadzić do jeszcze większych problemów.
- Substancje stałe nie są odpowiednio rozkładane w szambie z powodu braku konserwacji (np. zbyt rzadkie odprowadzanie ścieków). W takiej sytuacji bakterie powodujące nieprzyjemne zapachy mogą się rozwijać i przedostawać do domu przez małe otwory, takie jak odpływy czy toalety.
Nie ukrywaj problemu, ponieważ wkrótce może być za późno
Choć kuszące może być zignorowanie problemu lub próba ukrycia go za pomocą odświeżaczy powietrza, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pozbyć się zapachu szamba raz na zawsze. Przede wszystkim, upewnij się, że system jest odpowiednio konserwowany i regularnie opróżniany. Jeśli w zbiorniku gromadzą się cząstki stałe, mogą zacząć się rozkładać i produkować metan, który ma bardzo silny zapach.
Ponadto uważaj na nieszczelności w rurach – one również mogą powodować unoszenie się nieprzyjemnych zapachów w domu. Jeśli sprawdziłeś wszystkie powyższe elementy i nadal masz do czynienia z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z kanalizacji lub toalety, wyczyść je za pomocą wrzącej wody i sody oczyszczonej.
Pomoże to rozłożyć wszelkie substancje organiczne, które mogą być przyczyną nieprzyjemnych zapachów – pamiętaj jednak, aby nie używać ostrych środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkodzić system hydrauliczny.