Serwisowanie? Na co to komu, przecież za to trzeba płacić… Tymczasem nie bez powodu stare porzekadło głosi, że chytry dwa razy traci. Regularne serwisowanie maszyn budowlanych jest niezwykle istotne, gdyż skutecznie minimalizuje ryzyko wystąpienia kosztownej awarii.
Serwisowanie maszyn budowlanych można porównać z profilaktyką zdrowotną człowieka. Przynajmniej raz na jakiś czas warto sprawdzić, w jakim stanie są poszczególne organy (podzespoły). Szczególnie, że im więcej lat na karku, tym bardziej wzrasta ryzyko pojawienia się różnych kłopotliwych dolegliwości. Niestety awaria oznacza przeważnie ogromne problemy, bo wiąże się z nieoczekiwanym przestojem, zaburzeniem harmonogramu prac budowlanych, a w konsekwencji – ze stratami finansowymi.
Wydatek, który oznacza oszczędności
Owszem, regularne serwisowanie maszyn budowlanych wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, ale nie zapominajmy, że to właśnie te maszyny pomagają nam zarabiać. Mało tego: często to one są głównym gwarantem naszego stałego dochodu. Dlatego bez działających maszyn, możemy zapomnieć o jakichkolwiek wpływach na konto. Wręcz przeciwnie: zamiast zarabiać, będziemy musieli ponosić kolejne wydatki finansowe – a to za naprawę sprzętu, a to na pokrycie kar związanych z opóźnieniami w wykonywaniu zleceń. Jak widać, lepiej po prostu zadbać o to, aby nasze maszyny psuły się jak najrzadziej. A psuć się na pewno będą, bo awarie i usterki wpisane są w żywot nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń.
Serwisowanie maszyn budowlanych, czyli właściwie co?
Na serwisowanie maszyn budowlanych składa się wiele elementów. Niezwykle dużą rolę odgrywa zwłaszcza smarowanie ruchomych części maszyn – w ten sposób zabezpiecza się te elementy przed nadmiernym tarciem oraz negatywnym oddziaływaniem soli, wody czy pyłu. Niemniej ważna dla prawidłowego działania maszyny jest też regularna wymiana smarów i olejów, stosowanie preparatów zawierających inhibitor korozji oraz nakładanie specjalistycznych powłok ochronnych. Serwisowanie pozwala m.in. skutecznie walczyć z korozją, która najczęściej dotyka zaworów wydechowych, komór spalania turbin gazowych czy cylindrów silników spalinowych – potwierdza ekspert z serwisu maszyn PowersPartner.pl
Szczegółowe serwisowanie maszyn budowlanych przeprowadza się zazwyczaj pod koniec roku, a więc po tzw. sezonie budowlanym. W tym czasie kontroluje się m.in. układ chłodzenia silnika, chłodnicę, pas wentylatora, pompę wody czy układ sterowania przyspieszeniem. Częściej – najlepiej raz w miesiącu – należy sprawdzać poziom płynów: przekładniowego, hamulcowego i wspomagania układu kierowniczego.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Regularne serwisowanie maszyn budowlanych sprawia, że z wyprzedzeniem wiemy, jaką część należy wymienić, zanim doprowadzi ona do poważniejszych problemów albo wręcz uszkodzenia, którego naprawa będzie kosztować znacznie więcej niż wymiana. Generalnie systematyczna konserwacja znacznie wydłuża żywotność sprzętu oraz pozwala utrzymać go na gwarancji. Warto o niej pamiętać, bo dzięki niej jesteśmy w stanie uniknąć różnych nieprzyjemnych niespodzianek.