Wykorzystywane są obecnie części w różnych budynkach, pozwalając na jeszcze efektywniejsze zaopatrywanie budynków w energię elektryczną. Czym dokładnie są szynoprzewody?
Szyny prądowe, które określane są także mianem szynoprzewodów, są elementami przewodzącymi elektrycznie, najczęściej o dużych wymiarach, a także o jednolitej strukturze, których zadaniem jest przekazywanie prądu elektrycznego. Szynoprzewody mogą zasilać urządzenia jednofazowe oraz trójwazowe z wykorzystaniem tylko jednej linii.
Najczęściej szynoprzewody posiadają długość rzędu 3 metrów, natomiast ich przekrój wynosi kilkaset milimetrów kwadratowych. Z zewnątrz szynoprzewód najczęściej wygląda jak płaskownik, rzadziej jak rura czy ceownik.
Spotykamy również szynoprzewody o mniejszych wymiarach – paru centymetrów, które używane są do niewielkich prądów, wspomagając łatwiejsze i estetyczne tworzenie instalacji elektrycznych.
Zastosowanie szynoprzewodów
Przede wszystkim szynoprzewody służą do podłączania transformatorów do sieci elektroenergetycznych. Możemy zobaczyć je między innymi w metrze oraz na kolei, gdzie dostarczają one prąd pojazdom korzystającym z sieci.
Oprócz tego szynoprzewody używane są w innych obiektach, na przykład w budynkach takich jak hale produkcyjne, hotele, biurowce, budynki wielorodzinne, gdzie pozwalają na łatwiejsze dostarczanie energii elektrycznej do celu.
Szeroki wybór modeli
Na rynku możemy znaleźć wiele modeli szynoprzewodów, między innymi od firmy Schneider Electric, która od lat zajmuje się ich dostarczaniem.
Szynoprzewody możemy podzielić pod względem ich obciążalności prądowej, dlatego wyróżniamy modele o rożnym zastosowaniu, na przykład do oświetlania, do odbiorników o dużej, średniej czy małej mocy, do przesyłania energii. Prawidłowy dobór właściwych szynoprzewodów pozwala na stworzenie efektywnie działającej, bezpiecznej instalacji.
Firma Schneider Electric zaprasza do bliższego zapoznania się ze swoją pełną ofertą szynoprzewodów oraz innych artykułów elektrycznych zaprezentowanych na stronie internetowej.
Artykuł powstał przy pomocy partnera.