Czy to w domu podczas home office, czy w biurze – do codziennej pracy potrzebujemy dobrego oświetlenia, które gwarantuje komfort wykonywania wszystkich mniej lub bardziej precyzyjnych zadań. Do tego celu niezbędna jest oczywiście praktyczna lampa stojąca na biurko. Dziś właśnie na niej chcielibyśmy się skupić, żeby sprawdzić, czym powinna się wyróżniać. Jaki model wybrać, by codzienna praca stała się znacznie wygodniejsza i bezpieczniejsza dla wzroku?
Lampa na biurko – funkcja i wykorzystanie
Lampy na biurko spełniają w głównej mierze funkcję oświetlenia zadaniowego, które daje optymalną ilość światła do wykonywania nawet bardzo precyzyjnych czynności.
Nie powinna być ona jednak jedynym punktem świetlnym w biurze. Należy bowiem warstwowo zbudować kompletny system, wykorzystujący lampy główne, zadaniowe i niekiedy również dekoracyjne.
Lampy do wykorzystania w biurze – rodzaje
Najczęściej w charakterze lamp biurkowych używa się niezmiernie praktycznych modeli stojących stołowych, które umieszcza się bezpośrednio na blacie roboczym.
Nie jest to jednak jedyna opcja. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem lampy stojące podłogowe, umieszczane w pobliżu miejsca pracy.
Niektórzy sięgają także po modele wiszące, których wysokość zawieszenia dostosowuje się do potrzeb osoby siedzącej przy biurku.
Lampy do biurka – najważniejsze cechy
Wybór dobrej lampy do biurka może być sporym wyzwaniem. Trzeba bowiem połączyć kwestie typowo funkcjonalne z restrykcyjnymi przepisami BHP.
Czym zatem powinien wyróżniać się optymalny produkt, który sprawdzi się podczas codziennej pracy?
Regulacja wysokości lampy
Podstawową cechą lampy, która bywa niezmiernie przydatna, zwłaszcza gdy wykorzystuje się biurko do różnych celów, jest możliwość regulowania wysokości lampy.
Dzięki temu łatwo dopasowuje się ją do indywidualnych potrzeb oraz zmienia ustawienie lampy, co przydaje się przy realizacji różnych czynności zawodowych.
Regulacja kąta padania światła
Jeśli podczas pracy potrzebujemy lampę do różnych celów, na przykład działań przy komputerze, pisania lub rysowania, warto postawić na model z opcją regulowania kąta padania światła.
W ten sposób można wygodnie i równomiernie oświetlić całą przestrzeń roboczą, co przekłada się na znacznie większy komfort wykonywania obowiązków.
Natężenie światła
Równie ważny co sam rodzaj oprawy jest wybór odpowiedniego źródła światła. Kluczowym parametrem pozostaje natężenie oświetlenia.
Zgodnie z przepisami BHP ma być ono dostosowane do charakteru obowiązków wykonywanych na danym stanowisku. O ile bowiem przy zwykłej pracy przy komputerze lub odręcznym pisaniu wystarczy natężenie 500 luksów, to już przy precyzyjnych zadaniach kreślarskich lub obróbce mechanicznej rozmaitych przedmiotów natężenie powinno sięgać nawet 1000 luksów. Dzięki temu miejsce pracy jest oświetlone w sposób bezpieczny i umożliwiający wygodne wykonywanie wszystkich obowiązków.
Temperatura barwowa źródeł światła
Źródła światła trzeba dobrać pod kątem odpowiedniej temperatury barwowej. W miejscu pracy zdecydowanie lepiej stawiać na produkty dające światło zimno białe, czyli osiągające ponad 5500 K.
Dlaczego jest to tak ważne? Światło zimno białe sprzyja wzmożonej koncentracji oraz stymuluje umysł do wytężonego działania. Dzięki temu jesteśmy w stanie pracować efektywniej przez dłuższy czas.
Design dostosowany do funkcji
Każde miejsce pracy ma swoją specyfikę. Do niej też trzeba dopasować wygląd lampy na biurko. Jeżeli bowiem wykonujemy głównie obowiązki biurowe, najczęściej stawia się na proste i zgeometryzowane modele, wpisujące się w obowiązujące kanony wizualne.
Niektóre miejsca pracy wykorzystują również lampy na biurko jako element spójnego wystroju wnętrza, wpisującego się identyfikację wizualną przedsiębiorstwa. Efektowne lampy tego typu można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.
W miejscach, w których wykonuje się prace manualne (np. w warsztatach lub na stanowiskach projektowych), często używa się rozmaitych narzędzi. W takich miejscach zazwyczaj stawia się na lampy o wysokiej wytrzymałości, które bez szwanku przetrwają długi czas.
Współczynnik ochrony IP
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wodoszczelności opraw oświetleniowych. Niektóre lampy na biurko bywają używane w miejscach o podwyższonej wilgotności lub przestrzeniach, w których występuje ryzyko zachlapania lampy wodą.
W takich sytuacjach trzeba zdecydować się na oprawy o podwyższonym współczynniku ochrony IP. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko zwarcia w instalacji elektrycznej oraz groźnego porażenia prądem.
Nowoczesne i praktyczne lampy biurkowe
Lampa na biurko to jeden z najważniejszych produktów, niezbędnych do pracy. Warto zatem wybrać ją mądrze – od niej przecież zależy komfort oraz funkcjonalność przestrzeni, w której każdego dnia spędzamy wiele godzin.