Czy warto wybrać piec typu koza do ogrzania domu? Czym jest w ogóle piec wolnostojący koza? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je poniżej.
- Czym jest piec koza?
- Jakie zalety i wady ma piec wolnostojący koza?
Marzy Ci się kominek? Z przyczyn technicznych nie możesz pozwolić sobie na budowę standardowego rozwiązania? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z alternatywnych opcji. Aktualnie sporą popularnością cieszy się piec typu koza. Co to jest za piecyk? Jakie ma wady i zalety? Szczegóły na ten temat omawiamy w dzisiejszym artykule.
Czym jest piec koza?
Piec koza to wolnostojąca alternatywa dla klasycznego kominka, która nie wymaga przeprowadzania odpowiednich remontów, aby móc ją w ogóle zastosować w danym pomieszczeniu. Jest to także sposób na stosunkowo tanie ogrzewanie kozą i jednocześnie wydajne źródło ciepła. Piec typu koza zasila się drewnem, które uważa się za paliwo ekologiczne.
Kominek wolnostojący typu koza produkuje się najczęściej z żeliwa oraz ze stali. Zainteresowani klienci najchętniej sięgają po żeliwne opcje, gdyż w większości przypadków są bardziej eleganckie i stylowe. Kozy stalowe natomiast w głównej mierze wyróżniają się prostą stylistyką. Ponadto mają gorsze parametry grzewcze od żeliwnych.
Jakie zalety i wady ma piec wolnostojący koza?
Taka instalacja, jak piec typu koza, ma wiele zalet. Po pierwsze jest aktualnie najlepszą alternatywą dla standardowego kominka. Na rynku znajdziesz piec koza w przeróżnych wariantach – również kolorystycznych, co sprawia, że bez problemu można dopasować go do aranżacji mieszkania. Dostępne są nie tylko klasyczne modele, ale i klimatyczne – na przykład w stylu retro.
Do zalet pieców wolnostojących typu koza zalicza się również to, że można postawić je praktycznie wszędzie. Ponadto plusem jest ich stosunkowo niska waga oraz fakt, że nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dodatkowo taki piecyk opala się z reguły drewnem. A zatem można znacznie zaoszczędzić na wszelkich kosztach opału.
Niestety piec wolnostojący koza do ogrzewania nie jest również pozbawiony wad. Do minusów zalicza się głównie to, że do takiego rozwiązania nie można podpiąć wodnego płaszcza. A zatem piec wolnostojący koza będzie ogrzewać jedynie to pomieszczenie, w którym zostanie postawiony – i ewentualnie przyległe pomieszczenia.
Kolejną wadą jest fakt, że mimo iż piec koza szybko oddaje ciepło, to równie szybko się schładza po wypaleniu drewna. A zatem piec wolnostojący tego rodzaju sprawdzi się głównie do dogrzewania pomieszczeń, a nie jako główne ogrzewanie, które ma za zadanie gwarantować stałe ciepło.