Jak niewłaściwe podparcie ciała wpływa na jakość snu?
Jeśli chcesz, aby Twój organizm zregenerował się podczas snu, a nocny wypoczynek przebiegał w komfortowych warunkach, musisz zapewnić swojemu ciału odpowiednie podparcie. Materac, poduszkę i kołdrę często kupujemy pod wpływem chwili, nie rozważając wszystkich za i przeciw. Tymczasem wspomniane elementy powinny wspierać zdrowy sen. Od twardości i konstrukcji materaca zależy, czy zapewni on należyte podparcie dla kręgosłupa i mięśni. Gdy korzystasz z niewłaściwie dobranego artykułu sypialnianego, skarżysz się na sztywność karku i ból pleców po przebudzeniu.
Jeśli Twój kręgosłup nie otrzymuje odpowiedniego podparcia, nienaturalnie się wygina. Aby utrzymać jego optymalne ułożenie, mięśnie muszą pracować przez całą noc. Nie mogą się zatem zregenerować. Źle dobrany materac sprawia, że często budzisz się w środku nocy, a Twój sen jest niespokojny. Niekiedy mogą pojawić się też problemy z krążeniem i drętwieniem kończyn.
Nie tylko materac obniża jakość nocnego wypoczynku. Częstym winowajcą jest też poduszka. Gdy ta okazuje się zbyt wysoka lub płaska, dochodzi do nienaturalnego wygięcia odcinka szyjnego. Skutkuje to bólem głowy i zmęczeniem zaraz po przebudzeniu. Nie należy ignorować tych problemów, ponieważ wpływają one negatywnie na Twoje samopoczucie i ogólny stan zdrowia.
Specjaliści podkreślają, że właściwe podparcie ciała stanowi fundament zdrowego snu. W związku z tym warto poświęcić nieco więcej czasu, aby dobrać odpowiedni materac i poduszkę. Ich budowa powinna być dostosowana do naturalnych krzywizn ciała, gdyż tylko wówczas zapewnia regenerujący i nieprzerwany wypoczynek.
Objawy źle dobranego materaca – częste budzenie się, ból po przebudzeniu
Jeśli budzisz się w środku nocy bez wyraźnego powodu, a rano skarżysz się na sztywność karku i ból pleców, prawdopodobnie śpisz na źle dobranym materacu. Wielu z nas cierpi na nieprzyjemne dolegliwości, ale nie upatruje ich przyczyny w niewłaściwym wyposażeniu sypialni. Tymczasem podłoże, na którym śpisz, wywiera ogromny wpływ na jakość nocnego wypoczynku i Twoje samopoczucie.
Często wybudzasz się w środku nocy, chociaż nie zmagasz się obecnie z sytuacjami stresowymi? Może to być jeden z pierwszych sygnałów, że Twój materac nie spełnia swojej funkcji. Zdarza się, że jego konstrukcja niedostatecznie wspiera kręgosłup, przez co Twoje ciało zapada się w podłożu. Niekiedy też materac okazuje się zbyt twardy, dlatego nie możesz zanurzyć w nim ramion i bioder. Gdy twardość podłoża nie odpowiada budowie Twojego ciała i preferowanej przez Ciebie pozycji leżącej, przewracasz się z boku na bok. W rezultacie Twój sen jest płytki i przerywany, a Ty budzisz się zmęczony.
Tuż po przebudzeniu odczuwasz ból w okolicach lędźwi, ramion lub karku? Prawdopodobnie niewłaściwie układasz ciało podczas snu, przez co Twoje mięśnie pozostają napięte, a na kręgosłup wywierany jest nacisk. O tym, że materac nie zapewnia należytego podparcia, najlepiej świadczy fakt, że ból mija kilka minut po wstaniu z łóżka.
Nieodpowiedni materac rozpoznasz również po tym, że śpiąc na nim, często doświadczasz mrowienia i drętwienia kończyn. Za wspomniane dolegliwości zazwyczaj odpowiada zbyt twarde podłoże, które uciska naczynia krwionośne i zakłóca krążenie. Ręka czy noga, do której dopływa niedostateczna ilość krwi, powoduje dyskomfort, który z kolei przyczynia się do nocnego wybudzania.
Jeśli dostrzegasz u siebie któryś z powyższych objawów, to znak, że nadeszła pora, aby kupić nowy materac dostosowany do Twoich potrzeb. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, dzięki którym właściwie skompletujesz wyposażenie sypialni. Zyska na tym Twoje zdrowie i samopoczucie.
Jak dobrać materac, by spać lepiej?
1. Dopasuj twardość do swoich potrzeb
W sklepach z artykułami do sypialni znajdziesz materace, które różnią się stopniem twardości. Miękkie zaprojektowano dla osób o masie ciała nieprzekraczającej 60 kg. Średnio twarde sprawdzą się u ludzi ważących 60-80 kg. Z kolei twarde stanowią idealne rozwiązanie dla użytkowników o masie ciała 80-100 kg. Bardzo twarde zapewniają solidne wsparcie dla kręgosłupa dla osób ważących ponad 100 kg. Wybierając materac, uwzględnij też swój wzrost, ponieważ od niego zależy rozkład ciężaru ciała. Jeśli jesteś osobą niską i ważysz 60 kg, średnio twarde podłoże lepiej zda u Ciebie egzamin niż miękkie.
Najczęściej śpisz na boku? Postaw na średnio twardy materac, który dopasuje się do Twoich krzywizn anatomicznych. Z kolei osobom, które kładą się na plecach i brzuchu, eksperci polecają twardsze modele.
2. Zwróć uwagę na materiał
Materace piankowe, lateksowe, sprężynowe czy hybrydowe – które są najlepsze? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wkład należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli cierpisz na problemy ortopedyczne, postaw na materac z pianki pamięciowej, który dopasuje się do konturów Twojej sylwetki. Gdy natomiast zależy Ci na prawidłowej wentylacji, lepszym wyborem okaże się sprężynowy. Materace lateksowe z kolei słyną z trwałości i właściwości antyalergicznych. W hybrydowych zaś połączono różne technologie, aby zapewnić Ci optymalne podparcie i wygodę.
3. Uwzględnij swoje dolegliwości zdrowotne
Często zmagasz się z bólem pleców lub karku? Rozważ zakup materaca ortopedycznego, który wspiera naturalne ułożenie kręgosłupa. W związku z tym, że nieustannie zwiększa się odsetek populacji cierpiący z powodu alergii, producenci oferują hipoalergiczne artykuły sypialniane. Osobom, które zmagają się z uczuleniem, rekomenduje się materace lateksowe lub wykonane z pianki o strukturze otwartokomórkowej.