Artykuł partnera
Wynajem czy kupno mieszkania? Na tę decyzję często wpływają możliwości finansowe i potrzeby domowników. Zobacz, dla kogo bardziej opłacalne jest wynajmowanie mieszkania, a dla kogo kupno nieruchomości na własność.
Wynajem a kupno mieszkania
Przede wszystkim, trzeba przyjrzeć się potrzebom domowników. Oczywiście, często mówi się o tym, że w trakcie wynajmu mieszkania, kwota jest wypłacana osobie obcej, przy jednoczesnym przebywaniu w nieswojej nieruchomości. Tym samym, można płacić ratę kredytu i cieszyć się z własnego M. Dla jednych taka stabilizacja jest podstawą np. do założenia rodziny, ale dla innych mieszkanie w jednym miejscu przez kolejne lata może okazać się problemem.
Pod względem ekonomicznym, bardziej opłacalną inwestycją jest zakup nieruchomości. Własne mieszkanie zawsze można sprzedać lub komuś wynająć, np. kiedy zdecydujesz się wyjechać za granicę lub przeprowadzić do innego miasta. Wysokość rat kredytu często jest niższa niż kwota, jaką życzy sobie właściciel wynajmowanego mieszkania. Te stawki dotyczą zarówno większych, jak i mniejszych miast. Jednocześnie, podczas zakupu nieruchomości na kredyt hipoteczny, trzeba liczyć się z jednorazowym dodatkowym kosztem związanym z formalnościami u notariusza, pośrednikiem, ubezpieczeniem mieszkania itd. Przy takich problemach sprawdzają się pożyczki pozabankowe, które pozwolą na pokrycie tych opłat. Jednocześnie, nie każda osoba może uzyskać kredyt hipoteczny. Bank wymaga stałego dochodu i stabilności finansowej, co w przypadku młodych ludzi czasem może okazać się problemem.
Mieszkaj, gdzie chcesz
Niepodważalną zaletą wynajmowanego mieszkania jest niezależność. Można mieszkać w każdym mieście, w zależności od studiów czy podjętej pracy zarobkowej. To pełna swoboda, na którą z reguły decydują się osoby młode, ale nie tylko. Młode małżeństwa, które np. wynajmują mieszkanie dwupokojowe w łatwy sposób mogą zamienić je na większe, kiedy rodzina ma się powiększyć. Na rynku jest wiele ofert wynajmu nieruchomości, dlatego bez problemu można dopasować ją do swoich potrzeb.
Wynajem mieszkania to bardzo prosty proces. Wystarczy poszukać odpowiednią ofertę w konkretnej dzielnicy, a następnie podpisać umowę. Często właściciel potrzebuje także kaucji w wysokości jednego czynszu. W dodatkowych opłatach pomóc mogą pożyczki pozabankowe.
Zmiana miejsca zamieszkania może także być wstępem do zakupu własnej nieruchomości. Dzięki wynajmowi, w łatwy sposób można sprawdzić, gdzie mieszka się bardziej komfortowo, np. pod względem bezpieczeństwa osiedla.
Nie martw się o dodatkowe koszty
Tak naprawdę, wszystkie koszty związane z eksploatacją wynajmowanego mieszkania, ponosi jego właściciel. Nie musisz martwić się np. o nagłą naprawę lodówki, remont łazienki czy nieszczelność okien. Ma to swoje wady i zalety – dla niektórych to komfort psychiczny, a dla innych brak samodzielnej decyzji np. o kolorze ścian czy półek w kuchni. Jednak w każdym przypadku można negocjować z właścicielami i ustalić potrzeby jednej i drugiej strony. Może jednak się okazać, że w mieszkaniu brakuje sprzętu AGD czy podstawowych mebli. Dodatkowym zastrzykiem finansowym mogą okazać się pożyczki pozabankowe, które nie wymagają zbędnych formalności.