Badania wskazują, że co piąty Polak lubi sprzątać twierdząc, że to zajęcie go wycisza i porządkuje jego myśli. Co dziesiątemu zupełnie nie przeszkadza bałagan. Tyle samo osób deklaruje, że sprzątanie ich nudzi i uważają je za stratę czasu. 32 proc. ankietowanych wykonuje tę czynność tylko z przymusu, żeby nie musieć przebywać w bałaganie. Sprzątanie w Warszawie lub innym mieście to czynność, wykonywana nieco częściej, niż w małych miejscowościach. Ma na to wpływ między innymi większe zanieczyszczenie powietrza i szybciej wciskający się do mieszkania kurz.
Kto lubi sprzątać
Statystycznie większy komfort z posprzątanego mieszkania odczuwają kobiety niż mężczyźni. 63 proc. pań uważa, że dobrze czuje się w swoich wnętrzach. U panów ten odsetek wynosi 45 proc. Bałagan wywołuje dyskomfort u ponad 57 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn. Panie również częściej niż panowie sprzątają nie tylko dla siebie, ale i innych domowników. Wyniki badań tłumaczono jako przyzwyczajenia, które mamy jeszcze od czasów dzieciństwa. W wieku domach model wychowawczy, dotyczący dbania o porządek, więcej wymaga od dziewczynek niż chłopców. Sprzątanie nie jest więc zajęciem demokratycznym, tutaj siły nie rozkładają się po równo.
Kiedy sprzątamy
Polacy deklarują, że zwykle zajmują się sprzątaniem raz na kilka dni. Duże porządki, związane ze zmywaniem podłóg i odkurzaniem zostawiamy sobie na jeden dzień w tygodniu. Najczęściej jest to sobota. Badania jednak pokazują, że sprzątanie jest uskuteczniane również w niedzielę. Głównie za sprawą tego, że jest to dość często dzień wolny od pracy. Co najmniej trzy czwarte ankietowanych deklaruje, że sprząta wszystkie pomieszczenia, jedno po drugim. Za najprzyjemniejsze uważamy odkurzanie i zmywanie podłóg, najmniej chętnie zabieramy się za mycie toalety. Z najmniej męczące uchodzi ścieranie kurzy. Na przeciwnym biegunie jest mycie okien, luster i witryn.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Pozamiatane.pl – Sprzątanie w Warszawie.
Ważny metraż
Dla Polaków sprzątanie jest uważane za obowiązek, który należy wykonywać. Co ciekawe, bardziej na porządek zwracają właściciele większych mieszkań lub domów. Wykazują oni mniejszą tolerancję dla bałaganu, częściej też sięgają po pomoc osób lub firm, które pomagają w codziennych obowiązkach. Sprzątanie to od kilkunastu lat sposób na dobry biznes. Im większy popyt, tym więcej firm rejestruje swoją działalność w kategorii usługi porządkowe. Do niedawna po pomoc sięgano w przypadku mycia dużej ilości okien lub wiosennych porządków w ogrodzie. Firmy, zajmujące się sprzątaniem były wyszukiwane również do prac po remoncie. Jednak wielu Polaków przyznaje się, że zleca codzienne obowiązki częściej niż kiedyś.
Firmy sprzątające to dobra opcja do większego metrażu, zwłaszcza w rodzinie, gdzie dorośli większość dnia przebywają w pracy. Warto kontaktować się z nimi również po to, aby pomóc w porządkach osobom starszym, mniej sprawnym. Dla lepszego komfortu usługobiorcy firmy jak Pozamiatane delegują pod wskazany adres tą samą osobę, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić.