Nie da się ukryć, że okna to jeden z najważniejszych elementów budynku. Dają nam dostęp do światła dziennego, pozwalają na wietrzenie pomieszczeń. Jednocześnie jednak są miejscem, które jest newralgiczne. Od prawidłowego montażu okien zależy szczelność budynku, a tym samym nasz komfort oraz koszty ogrzewania.
Czym jest warstwowy montaż okien i jakie materiały są w nim używane?
Dlatego też coraz częściej decydujemy się na wykorzystywanie nowoczesnych metod, które zapewniają maksymalną szczelność. Jedną z nich jest warstwowy montaż okien. Czym jest i co warto o nim wiedzieć? Odpowiedzmy na to pytanie.
Warstwowy montaż okien, zwany również ciepłym montażem, to nowoczesne rozwiązanie, w którym nie korzysta się tylko z jednego materiału montażowego i izolacyjnego lecz kilku, które wykorzystuje się w trzech warstwach – zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Zewnętrzna warstwa to najczęściej taśma dyfuzyjna, środkowa to piana poliuretanowa zaś wewnątrz stosuje się specjalną taśmę montażową lub folię.
Co ciekawe, materiały te nie są całkowicie nieprzepuszczalne. To spore zaskoczenie dla osób, które nie zajmują się montażem okien na co dzień. Większość z nas uważa bowiem, że tylko całkowita wodoszczelność jest w stanie zagwarantować nam ciepłe i suche wnętrze budynku. Tymczasem materiały wykorzystywane w warstwowym montażu okien posiadają różny współczynnik oporu dyfuzyjnego.
Współczynnik oporu dyfuzyjnego – co to takiego?
Pod pojęciem tym kryje się nic innego jak parametr, który określa zdolność do zatrzymywania pary wodnej w przypadku danego materiału. Jest on odwrotnie proporcjonalny do paroprzepuszczalności. Współczynnik oporu dyfuzyjnego określa się jako równoważną dyfuzyjnie grubość warstwy powietrza stanowiącej opór dla pary wodnej. To parametr, który określamy w metrach. Co ważne, na współczynnik oporu dyfuzyjnego poszczególnych materiałów nie mają wpływu czynniki zewnętrzne takie jak temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie czy nasłonecznienie. Jest więc wartością bezwzględną.
Jaki współczynnik oporu dyfuzyjnego powinny posiadać poszczególne warstwy?
Jak wspominaliśmy, w przypadku warstwowego montażu okien wykorzystuje się materiały o różnym współczynniku oporu dyfuzyjnego. Jest to niezwykle ważne, podobnie jak ich rozmieszczenie.
W przypadku warstwy zewnętrznej izolacji, stosuje się materiały, które wyróżnia niski opór dyfuzyjny, a więc paroprzepuszczalne. Dzięki temu woda opadowa nie gromadzi się w szczelinach, lecz może odparować. Tym samym unikamy ryzyka, że uszkodzi inne warstwy izolacji lub ściany.
W środkowej warstwie izolacji również powinniśmy zastosować materiały paroprzepuszczalne, które jednak posiadają nieco wyższy współczynnik oporu dyfuzyjnego. Chroni to przed wnikaniem wilgoci w głąb ścian i piany montażowej. Wewnątrz budynku wykorzystujemy zaś materiały, które charakteryzuje najwyższy współczynnik oporu dyfuzyjnego, które nie pozwalają parze wodnej wniknąć do wnętrza pomieszczeń. Chroni to nas przed zawilgoceniem budynku oraz rozwojem pleśni.
Super są te okna. Mam w mieszkaniu i bardzo sobie chwale. 😉