Na temat tego, jak pielęgnować kwiaty w wazonie powstało się wiele mitów. Każdy chce, by ścięte rośliny jak najdłużej zachowały swoją świeżość i zdobiły wnętrze, lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich prawidłowej pielęgnacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy 5 praktycznych porad dotyczących tego, co robić by najpiękniejsze kwiaty cięte jak najdłużej utrzymały się w wazonie.
Dbaj o wodę w wazonie z ciętymi kwiatami
Aby kwiaty w wazonie stały jak najdłużej konieczne będzie ich prawidłowe ścięcie i regularne wymienianie wody w naczyniu. Łodygi roślin ciąć należy pod jak największym kątem, tak by ich wewnętrzne struktury miały jak najlepszy dostęp do wody. Aby mieć w domu najpiękniejsze kwiaty cięte przez długi czas trzeba pamiętać, by do wazonu nie wlewać zimnej wody. Może to spowodować szok termiczny roślin, stąd lepiej, by woda była letnia, bądź ciepła. Co ciekawe, ciepła woda pomaga także poprawić kondycję roślin, które zaczęły więdnąć.
Stosuj odżywki, by kwiaty w wazonie stały dłużej
Wśród rodzajów kwiatów, które najdłużej zachowują swoją świeżość po ścięciu są m.in. lilie, astry, czy goździki. Dodając do wody kupne, bądź samodzielnie zrobione odżywki można przedłużyć ich piękny wygląd. Które z nich są godne polecenia?
Jako odżywkę do ciętych kwiatów stosować można między innymi:
- wodę z domieszką cukru (sprawdza się w przypadku wszystkich kwiatów, spowalniając ich procesy starzenia),
- wodę z domieszką kwasku cytrynowego (na 1l wody warto dodać 0,5g kwasku),
- specjalne preparaty do ciętych kwiatów ze sklepów (gotowe mieszanki zwykle opisują, jakie rodzaje kwiatów ciętych będą dzięki nim dłużej stały w wazonie).
Oczywiście nie wolno zapominać, by woda w wazonie pomimo dodania odżywki zmieniana była codziennie, a dodatkowo miała odpowiednią temperaturę! Najlepiej by było to około 35 st. Celsjusza.
To, gdzie postawisz cięte kwiaty ma znaczenie
Trzeba pamiętać, aby kwiaty w wazonie z wodą nie przebywały na słońcu. To sprzyja bowiem szybszemu więdnięciu roślin niezależnie od ich rodzaju. Warto więc, by zarówno róże, goździki, jak i tulipany stawiać po ścięciu w zacienionym miejscu.
Amatorzy ostatnich z wymienionych roślin powinni również pamiętać kiedy sadzić tulipany, by ich kwiaty zdążyły rozwinąć się we właściwym czasie. Opóźniony wzrost roślin lub zbyt późne ścięcie łodyg może bowiem skutkować tym, że kwiaty krócej stać będą w wazonie. O tym, co zrobić aby tulipany pięknie rosły, przeczytasz na http://www.syneko.pl/tulipany-jak-sprawic-by-pieknie-rosly.
Parzenie łodyg pomaga zachować świeżość niektórym kwiatom
Chcąc zachować na dłużej najpiękniejsze kwiaty cięte w swoim domu, warto także parzyć ich łodygi. W tym celu do osobnego naczynia należy wlać wrzątek i na chwilę zanurzyć w niej obcięte łodygi. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza przy ściętym bzie, różach, czy odpowiednio rozwiniętych tulipanach. Im szybciej posadzone tulipany, tym bardziej prawidłowy ich wzrost i dłuższa świeżość po ścięciu.
Skoro kwestia ta jest taka istotna, to kiedy sadzić tulipany w ogrodzie? Najlepiej od połowy września do końca października, pozwalając cebulkom na prawidłowe ukorzenienie i kwitnienie na wiosnę.
Pielęgnacja, czyli podcinanie łodyg i usuwanie liści
Wiadomo już kiedy sadzić tulipany jednak nie tylko to pozwoli na dłuższe zachowanie ich świeżości w wazonie. Podobnie, jak w przypadku innych roślin, równie ważna jest ich pielęgnacja, a więc regularne podcinanie łodyg i usuwanie liści. Wszystkie rodzaje kwiatów warto podcinać podczas wymiany wody, a więc codziennie. Odcinanie liści jest z kolei ważne dlatego, że to przez nie odbywa się parowanie wody, przyspieszające więdnięcie roślin.
Z łodyg usuwać należy w szczególności te liście, które mają oznaki choroby, bądź po wstawieniu do wazonu znajdowałyby się pod wodą.
Troska o świeżość kwiatów wymaga stosowania się do zasad polecanych przez ogrodników. Pielęgnacja ciętych roślin nie zajmuje wiele czasu, jednak dzięki temu można znacząco przedłużyć ich żywotność. Mamy nadzieję, że dzięki przygotowanym przez nas zasadom cięte kwiaty na dłużej zostaną w Twoim domu, zdobiąc jego wnętrza!
Artykuł napisała:
Alicja Danowska – absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, publicysta
Źródło:
- Rabiza-Swider J., (2005) Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych? cz.II. Hasło Ogrodnicze (nr 3) s.178-181